Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Warszawie rozwiązano Dowództwo Sił Powietrznych

0
Podziel się:

Od Nowego Roku w wojsku będą działać dowództwa generalne i operacyjne.

W Warszawie rozwiązano Dowództwo Sił Powietrznych
(PAP/Tomasz Gzell)

W Warszawie rozformowano Dowództwo Sił Powietrznych. Dowódca sił powietrznych, gen. bryg. pil. Lech Majewski, pożegnał sztandar tego rodzaju sił zbrojnych - złożono go w izbie tradycji. Od Nowego Roku w wojsku będą działać dowództwa generalne i operacyjne.

Podczas uroczystości Majewski podziękował wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym dowództwa za służbę i pracę przez 3,5-letni okres, gdy był szefem sił powietrznych. Przypomniał, że przejmował dowodzenie po katastrofie smoleńskiej, _ która legła cieniem na działalności wojska, na wizerunku lotnictwa i morale żołnierzy _.

_ - Wyszliśmy z założenia, że musimy znać prawdę, nawet tę bardzo niepopularną i przykrą. Uczyć się od najlepszych, umieć wyciągać wnioski z błędów, regularnie aktualizować regulaminy, instrukcje i programy szkolenia. Priorytetowo traktować bezpieczeństwo służby, upowszechniać myślenie, że odpowiada za nie każdy z nas _ - mówił.

_ - Przełamaliśmy złą passę. Nasz wynik, to ponad 3,5 roku lotów bez katastrofy. Pokazaliśmy, że chcieć, to znaczy móc; że Polska ma znakomitych pilotów, techników, nawigatorów i dobrych dowódców _ - podkreślał. Dziękował też m.in. radiotechnikom i rakietowcom _ wchodzącym w skład wielkiej lotniczej rodziny _.

Specjalistom rozpoznania i walki powietrznej szef lotników dziękował za _ realizację specjalnych zadań _, o których nie wolno mu mówić publicznie, _ ale które idą w dobrym kierunku _.

Generał podziękował również swoim najbliższym - żonie i córkom - za to, że choć nieobecne - również na poniedziałkowej uroczystości - zawsze z nim były. _ Za to, że wspierają moją działalność; za to, że kiedy mnie nie było, to czekały i czekają. Jestem im za to z całego serca bardzo wdzięczny _ - mówił wyraźnie wzruszony.

Gen. Majewski wręczył wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom nadane przez prezydenta medale za długoletnią służbę oraz przyznane przez ministra obrony medale _ Siły zbrojne w służbie Ojczyzny _ oraz _ Za zasługi dla obronności kraju _. Nadał też najlepszym honorowy tytuł _ Zasłużony żołnierz RP _.

Od nowego roku w miejsce dowództw poszczególnych sił zbrojnych powstaną dwa dowództwa połączone. Dowództwo generalne, kierowane właśnie przez gen. Majewskiego, będzie odpowiadać za przygotowanie armii do działań i jej funkcjonowanie w czasie pokoju. Dowództwo operacyjne będzie nadal dowodzić misjami zagranicznymi i przejmować dowodzenie na czas wojny.

_ - Już za dwa dni zaczniemy epokę połączoności, ścisłej współpracy wszystkich rodzajów sił zbrojnych pod kierunkiem dowództwa generalnego rodzajów sił zbrojnych z zachowaniem poszanowania tradycji poszczególnych rodzajów wojsk i jednostek _ - powiedział Majewski.

W poniedziałek rozformowana zostanie również Marynarka Wojenna.

Czytaj więcej w Money.pl
Rusza największa kampania w historii armii MON chce pokazać podatnikom, na co idą pieniądze z budżetu i jak armia wykonuje swoje zadania.
MON kupuje samoloty. Otwarto oferty Komisja przetargowa ma teraz zbadać i ocenić oferty według kryteriów przewidzianych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Są nimi cena, koszt cyklu życia produktu oraz parametry premiowane w specyfikacji.
PiS atakuje prezydenta. "Spowoduje chaos!" - _ To będzie to odpowiedzialność prezydenta Komorowskiego i ministra Siemoniaka _ - podkreślił Mariusz Antoni Kamiński.
Wielkie zmiany w armii. Podpis złożony - _ Armie podlegają ciągłym zmianom, by być lepszym narzędziem na czas wojny lub kryzysu _ - powiedział prezydent.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)