Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W tym roku mamy dwa dni urlopu więcej

0
Podziel się:

Do długiego majowego weekendu coraz bliżej ale też nie wszyscy wiedzą, że ten rok pod względem wolnych dni jest dla nas szczególny.

W tym roku mamy dwa dni urlopu więcej
(MorePixels/iStockphoto)
bEUeOJRx

Pracodawca musi nam oddać dodatkowe dwa dni., za 3 maja i 1 listopada czyli święta przypadające w sobotę.

To efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 roku, realizowany dopiero teraz bo w ubiegłym roku nie mieliśmy takiego przypadku. Ten przywilej nie przysługuje jednak pracownikom przebywającym w danym momencie na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim. Oni otrzymują świadczenie za każdy dzień zwolnienia.

Pozostali pracownicy w zależności od umów o pracę. Dzień wolny będzie bowiem przysługiwał każdemu , kto pracuje 5 razy w tygodniu po osiem godzin. W przypadku kiedy pracuje 4 czy 3 dni po 12 godzin do odbioru będzie miał 8 godzin a nie cały dzień - przypomina rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska.

bEUeOJRz

Z kolei prawniczka z zakresu prawa pracy Małgorzata Staszewska dodaje , że o tym kiedy zatrudnieni odbiorą wolne, decyduje pracodawca. Musi się on jednak rozliczyć z dnia wolnego w okresie, który w większości firm wynosi maksymalnie 4 miesiące. Warto pamiętać, że firmy, które zawarły porozumienie na podstawie nowych przepisów pozwalających na elastyczne rozliczanie czasu pracy, będą miały na to nawet 12 miesięcy.

Jeśli pracodawca złamie przepisy inspektor pracy może nałożyć na niego karę do dwóch tysięcy złotych, chyba, że będzie się to zdarzało częściej to do pięciu tysięcy złotych. Każda wyższa kara będzie skutkiem postępowania sądowego. To oznacza, że konsekwencje zależą od rozmiaru złamania prawa.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany dotyczące urlopów mundurowych Policjant, który został zwolniony ze służby, a nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, będzie miał prawo do ekwiwalentu pieniężnego tak, jak każdy inny pracownik.
Więcej osób skorzysta z takiego urlopu Budżet będzie opłacał składki za osoby, które wychowują dzieci, a nie mają prawa do urlopów wychowawczych, m.in. przedsiębiorców i rolników - zapowiedział minister pracy.
Premier nagle zmienia zdanie. Oto powód Roczne urlopy macierzyńskie dla rodziców, którym dzieci urodziły się przed 17 marca, 8 i 9 godzina pobytu w przedszkolu za złotówkę, dodatkowo 6-latki urodzone w drugiej połowie roku, nie będą musiały w 2014 roku iść do szkoły. Premier jednym tchem wyliczał, na co rząd znalazł w budżecie pieniądze.
bEUeOJSa
KOMENTARZE
(0)