Notowania

ipn
26.04.2010 12:50

W środę marszałek spotka się z kolegium IPN

To po tym spotkaniu podejmie decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Do 30 kwietnia marszałek musi podjąć decyzję w sprawie noweli ustawy o IPN. Zapowiedział, że zrobi to po spotkaniu z kolegium IPN.

W środę po południu marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta, spotka się z kolegium IPN - poinformował PAP dyrektor biura prasowego Sejmu Krzysztof Luft.

W wywiadzie dla tygodnika _ Newsweek _ marszałek powiedział, że decyzję w sprawie noweli podejmie po spotkaniu z kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Dodał, że liczy na porozumienie z kolegium.

W ocenie marszałka - w obecnej sytuacji, po śmierci prezesa IPN Janusza Kurtyki - mamy do czynienia z_ brakiem podstaw prawnych do wyboru prezesa, a więc do zapewnienia spokoju w okresie przejściowym _. Marszałek argumentował, że w nowej ustawie (która czeka na jego decyzję) _ nikt nie przewidział śmierci prezesa _, zaś w obowiązującej ustawie _ brakuje rozstrzygnięć, które pozwoliłyby na przejmowanie funkcji prezesa przez jego zastępców _.

Komorowski zaznaczył, że _ dziwi się _ zeszłotygodniowej decyzji kolegium IPN, które postanowiło o rozpisaniu konkursu na szefa Instytutu. W jego ocenie, ta decyzja jest _ obarczona wadą prawą _.

Pytany, czy skieruje nowelę do Trybunału Konstytucyjnego (o to do marszałka apelował prezydencki minister Andrzej Duda i przewodniczący Solidarności Janusz Śniadek), Komorowski odparł, że TK nie powinien być traktowany jako _ przechowalnia pomysłów _. _ - Do Trybunału należy odsyłać ustawy wątpliwe z punktu widzenia konstytucyjności. Samo odesłanie nie tworzy podstawy do wyboru następcy prezesa bez ryzyka ewentualnego kwestionowania tego w przyszłości _ - powiedział marszałek.

ZOBACZ TAKŻE:

* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )**
* **[ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )**
Tagi: ipn, nowelizacja, ustawa, komorowski, kolegium, spotkanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz