Notowania

Przejdź na
acta
25.01.2012 10:30

W sprawie ACTA zbiorą się trzy komisje

Marszałek Ewa Kopacz stwierdziła, że nie ma potrzeby przeprowadzania w tej samej sprawie debaty plenarnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Dziś o godzinie 13 rozpocznie się wspólne posiedzenie trzech komisji - do spraw Unii Europejskiej, kultury oraz innowacyjności w sprawie porozumienia ACTA - poinformowało biuro prasowe Sejmu.

Na zdjęciu Marszałek Sejmu Ewa Kopacz.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz na briefingu przed posiedzeniem Sejmu poinformowała, że w sprawie umowy ACTA wpłynęły do laski marszałkowskiej dwa wnioski: Ruchu Palikota o debatę plenarną oraz PiS o zwołanie wspólnego posiedzenia trzech komisji. Klub PiS wnioskował przedwczoraj, by w sprawie traktatu ACTA na wspólnym posiedzeniu zebrały się sejmowe komisje: do spraw Unii Europejskiej, kultury i środków przekazu oraz innowacyjności i nowoczesnych technologii.

_ - PiS prosiło o zwołanie trzech komisji w tej sprawie i taka jest zgoda Prezydium Sejmu i Konwentu _ - stwierdziła Kopacz. Dodała, że skoro we wspólnym posiedzeniu sejmowych komisji mogą wziąć udział wszyscy posłowie nie ma potrzeby przeprowadzania w tej samej sprawie debaty plenarnej.

_ - Dzisiejsze posiedzenie Prezydium i Konwentu zdecydowało o tym, że ma to się (posiedzenie trzech komisji) odbyć w miarę szybko, czyli jeśli przewodniczący komisji zawiadomili członków komisji, to nie ma przeszkód, żeby odbyło się dzisiaj _ - podkreśliła Kopacz.

Premier Donald Tusk poinformował wczoraj, że upoważnił polską ambasador w Tokio do podpisania ACTA. Przypomniał, że umowa ta musi być też ratyfikowana przez parlament, a potem trafi do prezydenta. Zapewnił, że intencją rządu nie jest ograniczanie wolności w internecie. Tusk zapowiedział, że rząd - jeszcze przed ratyfikacją ACTA - przygotuje pakiet ustaw, które mają dać poczucie bezpieczeństwa użytkownikom internetu w związku z ACTA.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Jest to umowa handlowa zobowiązująca jej sygnatariuszy do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej oraz handlem podrabianymi towarami. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem.

Czytaj więcej o sprawie ACTA
Za tę umowę poseł PSL skrytykował rząd Przewodniczący klubu parlamentarnego PSL Jan Bury uważa, że w kwestii międzynarodowej umowy ACTA, po stronie rządu doszło do wielu zaniedbań.
PiS był za ACTA. Kaczyński: "To był błąd" Jarosław Kaczyński przyznał dziś, że PiS podczas prac nad porozumieniem ACTA w europarlamencie i komisji sejmowej popełnił błąd.
Podpiszemy ACTA. Tusk zapewnia, że się nie ugnie Donald Tusk upoważnił ambasador w Tokio, by podpisała międzynarodową umowę ACTA.
Tagi: acta, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz