Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Sejmie głosowano nad wotum nieufności dla Arłukowicza

0
Podziel się:

Odwołania ministra zdrowia, domagała się cała opozycja.

W Sejmie głosowano nad wotum nieufności dla Arłukowicza
(PAP/Paweł Supernak)

Sejm odrzucił wniosek PiS o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Wniosek o odwołanie ministra zdrowia złożył klub PiS. Głównym zarzutem stawianym we wniosku jest chaos dotyczący ustawy i listy leków refundowanych.

Za poparciem wniosku opowiedziało się 205 posłów, przeciwnych było 230, a 1 wstrzymał się od głosu.

Wczoraj, przemawiający w imieniu wnioskodawców szef komisji zdrowia Bolesław Piecha mówił, że Arłukowicz ma kiepską wiarygodność i słabą pozycję w rządzie. Jak przekonywał, świadczy o tym to, że z noweli ustawy refundacyjnej zaproponowanej przez Arłukowicza, podczas posiedzenia Rady Ministrów została usunięta znaczna część zapisów.Poseł PiS przypomniał, że Arłukowicz - zanim wstąpił do PO - krytykował rozwiązania zawarte w ustawie refundacyjnej i głosował przeciw niej, a teraz jej broni. _ Panie ministrze, jaka jest pana wiarygodność? _ - pytał Piecha. Wspomniał też, że minister zdrowia w grudniu zapewniał, iż po wejściu w życie ustawy refundacyjnej pacjenci mogą czuć się bezpiecznie, gdyż nie będzie problemów z dostępem do leków. Poseł PiS ocenił, że stało się wręcz przeciwnie.

Z kolei Arłukowicz mówił do Piechy, że od czerwca do grudnia ubiegłego roku, pomimo 13 posiedzeń komisji, nie postanowił, by ustawa refundacyjna stała się tematem obrad. Przypomniał, że Piecha zrobił to dopiero 30 grudnia - dwa dni przed wejściem w życie ustawy. Podkreślił także, że przewodniczący komisji zdrowia nie złożył żadnego zapytania i interpelacji ws. ustawy refundacyjnej.

Minister zdrowia pytał posłów PiS, czy ich reakcja na wejście w życie ustawy refundacyjnej miała utrącić jego, marszałek Sejmu Ewę Kopacz, czy może samą ustawę. Wszyscy wiedzieliśmy, że ta ustawa jest trudną ustawą, że ta ustawa zmienia system i odwagą jest podjąć się zmian - podkreślił Arłukowicz. Dodał, że opozycja nie miała odwagi, by wprowadzić w życie własne projekty ustawy refundacyjnej.

Ministra zdrowia bronili obecny podczas debaty premier oraz posłowie PO i PSL. Podkreślali, że obejmując urząd podjął się on trudnego zadania wdrażania reformy systemu refundacji leków i poradził sobie z tym wyzwaniem.

Tusk mówił, że Arłukowicz podjął się bardzo trudnego zadania, którego efektem ma być obniżenie cen istotnej grupy leków. Jak mówił, udało się już doprowadzić do tego, że ponad 60 proc. leków z listy refundacyjnej jest tańszych. Zaznaczył, że dotyczy to najczęściej używanych medykamentów. Według premiera, uzasadnienie wniosku PiS, nie wymaga komentarza dłuższego niż jedno mocne słowo. Zaznaczył jednak, że ze względu na powagą parlamentu nie użyje tego wyrazu.

Premier ocenił, że najtrudniejsze zapisy ustawy refundacyjnej przeciwdziałają brakowi jakiejkolwiek kontroli nad środkami publicznymi. _ Nikt nie miał odwagi, by podjąć decyzję, którą ostatecznie podjęła ówczesna minister Kopacz i kontynuował minister Arłukowicz - _ dodał.

O sytuacji w służbie zdrowia czytaj w Money.pl
W Sejmie sądny dzień dla ministra zdrowia Przedstawiciele klubów opozycyjnych zapowiedzieli, że poprą wniosek o odwołanie ministra zdrowia. Piecha: _ Jaka jest pana wiarygodność? _.
Minister Arłukowicz się mocno pomylił Minister zdrowia stwierdził, że w Polsce co najwyżej 0,7 proc. ludzi jest nieubezpieczonych. Jest ich dużo więcej, zobacz ile.
Rozłożyła służbę zdrowia i odeszła. Oto bilans To była minister zdrowia Ewa Kopacz jest odpowiedzialna za ustawę refundacyjną.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)