Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fundusz kościelny
18.01.2013 21:09

W połowie lutego kolejne spotkanie w sprawie Funduszu Kościelnego

Szef resortu administracji i cyfryzacji powiedział dziś, że podczas lutowego spotkania spodziewa się dopięcia uzgodnień związanych z czteroletnim okresem przejściowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Iwanczuk/Reporter)

Kwestia okresu przejściowego w procesie likwidacji Funduszu Kościelnego oraz raport dotyczący spraw związanych z kościelnym majątkiem mają być tematami kolejnego spotkania strony rządowej i kościelnej, zaplanowanego na połowę lutego - poinformował minister Michał Boni.

Szef resortu administracji i cyfryzacji powiedział dziś, że podczas lutowego spotkania spodziewa się _ dopięcia _ uzgodnień związanych z czteroletnim okresem przejściowym.

_ - Na pewno dopniemy już sprawę okresu przejściowego - czy będą to cztery lata i na jakich zasadach; będziemy także mieli analizy ekonomiczne, jak mogą zmieniać się zależnie od zmian ekonomicznych, a także wzrostu płacy minimalnej, składki _ - powiedział minister, uczestniczący w sympozjum gospodarczym w Zawierciu (Śląskie).

Boni wyjaśnił, że wymaga to skalkulowania zarówno w dłuższej perspektywie, jak i z punktu widzenia okresu przejściowego. Chodzi o prognozy, jak będzie zmieniała się składka w zależności od naliczanych od płacy minimalnej składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne.

_ - Prognozowane na cztery lata zmiany w płacy minimalnej pokażą, jakie środki będą potrzebne w ciągu tych czterech lat. W zależności od tego trzeba spojrzeć, jaka byłaby skala dopłaty, jeśli poprzez odpis kościoły i związki nie uzyskałyby pieniędzy na takim poziomie, jak mają dzisiaj. To musimy skalkulować _ - wskazał Boni.

Zapowiedział, że drugim wątkiem lutowego spotkania będzie raport związany z majątkiem Kościoła. Chodzi m.in. o podsumowanie zwrotu majątku oraz przyznanych rekompensat.

_ - Niech sąd i organy sprawiedliwości rozstrzygają wszystkie kwestie związane z komisją majątkową jak najtwardziej, jak najmocniej, jak najsprawiedliwiej; ale my chcielibyśmy zobaczyć całość tego problemu i przedyskutować go historycznie _ - wyjaśnił Boni.

Przypomniał, że rząd chce zlikwidować Funduszu Kościelny także dlatego, że powołująca go ustawa z początku lat 50. jest swoistym reliktem okresu stalinowskiego.

_ - To jest relikt tamtych czasów; jeżeli chcemy zamknąć ten fundusz, to zamknijmy też te wszystkie analizy dotyczące tego, jak ten majątek przepływał i jak to wyglądało _ - powiedział minister, nawiązując do raportu, który ma być omawiany na lutowym spotkaniu.

_ - Jesteśmy przed lutowym spotkaniem, na którym będziemy rozmawiali zarówno o okresie przejściowym, o dokumentach dotyczących majątku różnych kościołów, oraz będziemy analizowali wszystkie aspekty prawne, które pojawiły po drodze _ - podsumował Boni.

Po poprzednim spotkaniu zespołów konkordatowych w grudniu MAC informowało, że projekt bilansu działalności Funduszu Kościelnego został przekazany do obustronnej analizy.

Spotkania zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego dotyczą rządowej propozycji zakładającej likwidację Funduszu Kościelnego i wprowadzenie w zamian możliwości odpisu 0,3 proc. podatku dochodowego na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych.

Według Episkopatu Polski odpis 0,3 proc. podatku jest za niski. Strona kościelna chce, by oscylował między 1 a 0,5-0,6 proc. podatku. Kościół uważa bowiem, że suma uzyskiwana z odpisu podatkowego nie osiągnie kwoty otrzymywanej dotychczas z Funduszu Kościelnego, a proces dochodzenia do tej kwoty trwać będzie kilka lat.

Również inne Kościoły i związki wyznaniowe domagają się zwiększenia wysokości odpisu podatkowego. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny sprzeciwia się zastąpieniu Funduszu Kościelnego odpisem podatkowym.

Boni zaproponował w czerwcu harmonogram okresu przejściowego po likwidacji Funduszu Kościelnego. Zakłada on, że państwo przez cztery lata będzie wyrównywało różnicę pomiędzy kwotą z odpisu podatkowego a wysokością obecnej dotacji (ok. 90-100 mln zł).

Rozmowy zespołów konkordatowych: rządowego i kościelnego rozpoczęły się na początku kwietnia 2012 roku. Zespoły są zgodne w trzech sprawach. Jest porozumienie zakładające, że zostanie sporządzona umowa pomiędzy rządem a episkopatem, która będzie podstawą do rozwiązania kwestii finansowych i punktem wyjścia do przygotowania ustawy.

Zgodzono się też co do potrzeby transparentnego rozliczenia działalności Funduszu Kościelnego oraz w sprawie konieczności przedstawienia negatywnych skutków ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (który powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa).

Obecnie z Funduszu Kościelnego pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych. Fundusz finansuje działalność charytatywną, oświatowo-wychowawczą, remonty i konserwacje zabytków sakralnych oraz utrzymanie wydziałów teologicznych na wyższych uczelniach. Działa na rzecz wszystkich Kościołów i związków wyznaniowych. W planie budżetu na 2013 r. rząd zaplanował przekazanie na Fundusz Kościelny ponad 94,3 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef Microsoftu inwestuje w NBA Negocjacje trwały od Świąt Bożego Narodzenia.
Specjalny fundusz dla banków. Pomoże w... Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, który przewiduje powstanie w ramach BFG specjalnego funduszu stabilizującego - w razie potrzeby - sektor bankowy.
Dzięki tym zasadom możesz dobrze zarobić W inwestowaniu, jak i w życiu, warto kierować się dobrymi zasadami.
Tagi: fundusz kościelny, likwidacja, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz