Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W PO rusza walka o fotele szefów powiatów

0
Podziel się:

W Warszawie o kolejną kadencję chce się ubiegać Małgorzata Kidawa-Błońska, a w Poznaniu - europoseł Filip Kaczmarek. We Wrocławiu Jacek Protasiewicz zmierzy się ze Sławomirem Piechotą.

W PO rusza walka o fotele szefów powiatów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Od poniedziałku do niedzieli PO będzie wybierać nowe władze w powiatach. W Warszawie o kolejną kadencję chce się ubiegać Małgorzata Kidawa-Błońska, a w Poznaniu - europoseł Filip Kaczmarek. We Wrocławiu Jacek Protasiewicz zmierzy się ze Sławomirem Piechotą.

W Poznaniu zjazd wyborczy ma odbyć się w poniedziałek wieczorem. Kandyduje europoseł Platformy Filip Kaczmarek, który od 2010 kieruje poznańską Platformą, na razie nie ma kontrkandydata.

_ - Kandyduję, na razie nie słyszałam o ewentualnych rywalach _ - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska, dotychczasowa przewodnicząca stołecznych struktur Platformy. Jednak według źródeł PAP nie jest wykluczone, że w stolicy dojdzie do rywalizacji, a kontrkandydatem Kidawy-Błońskiej może być ktoś z otoczenia Grzegorza Schetyny. Zjazd wyborczy w Warszawie zaplanowano na 5 października.

Również na sobotę zaplanowano zjazdy wyborcze m.in. w Łodzi, Wrocławiu, Katowicach, Gdańsku i Gdyni. W Łodzi kandydować chce obecna przewodnicząca (i prezydent miasta) Hanna Zdanowska, co potwierdził szef regionu łódzkiego Andrzej Biernat. _ Nie słyszałem o kontrkandydatach dla Zdanowskiej, ale mamy demokrację, więc ktoś może się zgłosić _ - zaznaczył Biernat.

We Wrocławiu o stanowisko przewodniczącego walczyć będą Jacek Protasiewicz i Sławomir Piechota. Protasiewicz kieruje obecnie wrocławską PO, a jego nazwisko wymienia się też w kontekście rywalizacji o fotel szefa regionu z Grzegorzem Schetyną. Piechota to wrocławski poseł Platformy, szef sejmowej komisji polityki społecznej, uważany za zwolennika Schetyny.

W Katowicach o fotel szefa partii w powiecie chce się ubiegać senator PO Leszek Piechota. Tamtejszą PO do września br. kierował Adam Matusiewicz, ale decyzją zarządu krajowego został usunięty z partii. Wcześniej Matusiewicz zrezygnował ze stanowiska marszałka województwa śląskiego w związku z chaosem na Kolejach Śląskich.

W Gdyni o ponowny wybór na funkcję przewodniczącego będzie ubiegać się Tadeusz Aziewicz, szef sejmowej komisji skarbu państwa. Jak na razie jest jedynym kandydatem na szefa gdyńskiej PO. W Gdańsku kandyduje obecna szefowa tego powiatu, posłanka PO Agnieszka Pomaska. Jak powiedziała, kandydować ma też miejski radny PO Piotr Grzelak.

W Krakowie w kontekście wyboru przewodniczącego w powiecie padają trzy nazwiska: Grzegorz Lipiec (radny sejmiku małopolskiego), Bogusław Kośmider (przewodniczący Rady Miasta Krakowa) oraz lokalny polityk Maciej Schab. Zjazd zaplanowano na niedzielę.

O konflikcie w szczecińskiej PO napisała poniedziałkowa _ Gazeta Wyborcza _. Według _ GW _, szef szczecińskiej PO europoseł Sławomir Nitras odmawia zwołania zjazdu, na którym miałyby być wybrane władze powiatu i oskarża szefa regionu Stanisława Gawłowskiego o pompowanie tamtejszych kół, co miałoby przysporzyć zwolenników kontrkandydatowi Nitrasa, związanemu z Gawłowskim marszałkowi województwa Olgierdowi Geblewiczowi - czytamy.

Wybory w powiatach poprzedzają budzące największe emocje w partii wybory władz w regionach (zaplanowane na 21-27 października). Jak wynika z informacji PAP, w Wielkopolsce Waldy Dzikowski zmierzy się w walce o przywództwo z Rafałem Grupińskim, na Podlasiu - Robert Tyszkiewicz z Damianem Raczkowskim, a na Dolnym Śląsku kontrkandydatem Grzegorza Schetyny będzie najprawdopodobniej Jacek Protasiewicz. Na Mazowszu o reelekcję chce się ubiegać Andrzej Halicki, a w regionie łódzkim - Andrzej Biernat. Proces wyborczy w PO zakończy konwencja krajowa, która zbierze się 23 listopada.

Czytaj więcej w Money.pl
Jarosław Gowin: będzie nowa partia Praca, rodzina, wolność, tradycja, solidarność. Jarosław Gowin mówi o planach na polityczną przyszłość i myśli o tym, co mówią o nim w Warszawie.
Wybory na Podkarpaciu: Miażdżąca wygrana... Najbardziej zacięta walka toczyła się między politykami PiS, PO i Solidarnej Polski. Pupa: - _ idziemy po władzę w całej Polsce _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)