Notowania

Przejdź na
malawi
20.01.2012 18:54

W Malawi kobiety demonstrują w obronie spodni

Kilka tysięcy kobiet protestowało przeciwko niedawnym atakom na panie, które nie były - zdaniem napastników - odpowiednio ubrane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tonrulkens/CC/Flickr)

Kilka tysięcy kobiet zgromadziła manifestacja kobiet w Malawi, w południowo-wschodniej Afryce, domagających się prawa do noszenia spodni i protestujących przeciwko niedawnym atakom na panie, które nie były - zdaniem napastników - odpowiednio ubrane.

Ostatnich ataków na kobiety w stolicy, Lilongwe, i drugim mieście kraju, Blantyre, dopuścili się m.in. uliczni sprzedawcy; napastnicy zdzierali ubranie z kobiet noszących spodnie, szorty albo krótkie spódnice.

Wczoraj prezydent Malawi Bingu wa Mutharika oficjalnie zaprzeczył, jakoby namawiał ulicznych sprzedawców i młodych chuliganów do atakowania kobiet. _ Każda kobieta i każda dziewczyna ma prawo nosić, co tylko chce _ - oświadczył w publicznym radiu.

Manifestantki w Blantyre, ubrane w białe koszulki i spodnie, miały transparenty, na których napisano: _ Sprzedawcy, dziś u was kupujemy, a jutro nas rozbieracie? _. Do protestu przyłączyło się wielu członków rządu i przedstawicieli opozycji. Swoją solidarność z demonstrantkami wyraziła też wiceprezydent Joyce Banda, która jednak stawiła się na wiecu w długiej białej sukni.

W tym głęboko konserwatywnym kraju za dyktatury Hastingsa Kamuzu Bandy, do 1994 roku, kobiety miały zakaz noszenia spodni i krótkich spódnic, a mężczyźni - długich włosów.

Ataki na kobiety w spodniach zdarzały się w ostatnich latach także w Kenii, RPA i Zimbabwe.

Tagi: malawi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz