Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Kosowie wybierają samorządowców

0
Podziel się:

Wybory samorządowe oceniane są jako test normalizacji stosunków między Belgradem a Prisztiną.

W Kosowie wybierają samorządowców
(PAP/EPA)

W Kosowie rozpoczęły się w niedzielę wybory samorządowe oceniane jako test normalizacji stosunków między Belgradem a Prisztiną. Po raz pierwszy wybory odbywają się na całym obszarze zamieszkanej w większości przez Albańczyków byłej serbskiej prowincji.

Wyborom będzie uważnie przyglądać się Unia Europejska, która chce, by były one _ przejrzyste i jednoczące _. W głosowaniu, które agencja AFP określa jako test normalizacji stosunków między Belgradem a Prisztiną, najbardziej liczyć się będzie udział kosowskich Serbów. Na północy Kosowa żyje ich 40 tysięcy. Dotąd bojkotowali oni wybory.

Do udziału w niedzielnym głosowaniu wezwał ich Belgrad. Wśród 103 biorących udział w wyborach partii i sojuszy 33 są serbskie. Jednak wielu Serbów zapowiada, że głosować nie będzie, gdyż ich zdaniem byłoby to z ich strony faktyczne uznanie rezygnacji Serbii z części jej terytorium.

Według sondażu cytowanego przez AFP do urn zamierzało pójść niespełna 16 procent, a 43 uznało, że nie weźmie udziału w wyborach.

Głosowanie rozpoczęło się w niedzielę o godz. 7 rano. Wybory mają wyłonić burmistrzów i radnych w 38 miejskich okręgach wyborczych. O stanowiska samorządowe ubiega się 7,9 tys. kandydatów. Według oficjalnych danych do głosowania uprawnionych jest 1,7 mln osób. Belgrad uważa to za _ przesadzoną liczbę _, ponieważ jest bliska liczbie całej ludności dwumilionowego Kosowa.

Głosowanie przebiega przy szczególnie wzmożonych środkach bezpieczeństwa na północy Kosowa, gdzie skierowano większe siły policyjne. Wśród napięć przedwyborczych AFP odnotowuje incydent w podzielonej ludnościowo Kosovskiej Mitrovicy, gdzie serbski kandydat na burmistrza został w nocy z piątku na sobotę napadnięty przez zamaskowanych sprawców.

Wybory mogą doprowadzić do historycznego porozumienia między Serbią i jej dawną prowincją w sprawie normalizacji stosunków i zdeterminować europejską przyszłość obu krajów. Porozumienie serbsko-kosowskie z kwietnia, osiągnięte po półrocznych negocjacjach pod auspicjami Unii Europejskiej, ma dać Serbom zamieszkałym w Kosowie dużą autonomię, która jednak będzie podporządkowana kosowskiemu ustawodawstwu.

Porozumienie to nie przewiduje formalnego uznania przez Serbię suwerenności Kosowa, ale przede wszystkim reguluje sytuację w jego północnej części. Obie strony zobowiązały się w nim także do nieblokowania sobie nawzajem drogi do przystąpienia każdej z nich do Unii Europejskiej.

Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 19. Wstępne wyniki wyborów będą znane w poniedziałek, a ostateczne - nie później niż w środę. Kosowo ogłosiło niepodległość w 2008 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Wicepremier apeluje do wyborców Ostrzega, że bojkot odpowiada tym wszystkim, którzy nie chcą, by powstała wspólnota serbskich samorządów.
Obie główne koalicje ogłaszają zwycięstwo Wyników można oczekiwać najwcześniej dziś.
Wzrasta napięcie przed wyborami w Kosowie Serbowie z Kosowa są mocno podzieleni jeśli chodzi o udział w wyborach.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)