Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W irlandzkim parlamencie mocne poparcie dla projektu ustawy aborcyjnej

0
Podziel się:

Podczas dzisiejszego głosowania za było 138 deputowanych, a przeciw - 24.

W irlandzkim parlamencie mocne poparcie dla projektu ustawy aborcyjnej
(AlmazUK/CC/Flickr)

Irlandzcy deputowani zdecydowaną większością głosów poparli dziś w pierwszym głosowaniu projekt ustawy dopuszczającej aborcję w razie zagrożenia życia matki. Ostateczne głosowanie nad ustawą odbędzie się jeszcze w lipcu, być może już w przyszłym tygodniu.

Podczas dzisiejszego głosowania za było 138 deputowanych, a przeciw - 24. Szerokie poparcie w pierwszym głosowaniu premier Enda Kenny zdobył m.in. dzięki głosom lewicowej opozycji, a także własnej centroprawicowej Partii Jedności Irlandzkiej (Fine Gael). Czterech członków Fine Gael zagłosowało przeciw nowej ustawie mimo obowiązującej podczas głosowania dyscypliny partyjnej; grozi im za to wykluczenie z ugrupowania.

Opublikowany na początku maja projekt ustawy (Protection of Life During Pregnancy Bill) daje ograniczony dostęp do aborcji w sytuacji _ realnego i istotnego zagrożenia dla życia matki _. Pod pojęciem tym rozumie się także ryzyko targnięcia się ciężarnej kobiety na własne życie. Projekt wymaga, by na aborcję zgodziło się dwóch lekarzy (w nadzwyczajnych sytuacjach jeden), a w razie groźby popełnienia przez kobietę samobójstwa konieczna jest zgoda trzech lekarzy.

Rząd irlandzki od ponad 20 lat jest pod presją dostosowania przepisów prawnych do orzeczenia Sądu Najwyższego z 1992 r., który w głośnej sprawie 14-letniej ofiary gwałtu orzekł, że aborcja jest prawnie dopuszczalna, jeśli matce grozi realne i istotne ryzyko dla życia.

W 2010 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Dublin nie sprecyzował legalności aborcji w sytuacji, w której życie matki jest zagrożone i zalecił uściślenie tej kwestii.

W ostatnich 30 latach Irlandczycy pięciokrotnie odrzucali w referendach propozycję zalegalizowania aborcji. Ostatnio jej zwolenników zmobilizowała śmierć hinduskiej dentystki Savity Halappanavar, która zmarła w październiku ub. r. w Galway, gdy odmówiono jej zabiegu, mimo że ciąża przebiegała z komplikacjami.

Czytaj więcej w Money.pl
Nieznane miejsca w Europie, idealne na wakacje Puste plaże, romantyczne zatoki, malownicze miasteczka i niespotykane krajobrazy.
Uciekają z własnego kraju. 300 tysięcy osób Około 300 tys. Irlandczyków wyemigrowało z kraju w ostatnich czterech latach - podała zrzeszająca organizacje młodzieżowe Krajowa Rada Młodzieży Irlandii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)