Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Iranie zapadły wyroki więzienia za krytykowanie władz na Facebooku

0
Podziel się:

Korzystanie z portali społecznościowych, w szczególności Facebooka i Twittera, jest w Iranie zabronione.

W Iranie zapadły wyroki więzienia za krytykowanie władz na Facebooku
(kIMDARam/Flickr)

Irański trybunał rewolucyjny skazał osiem młodych osób na kary od 11 do 21 lat więzienia za _ szerzenie propagandy przeciwko władzy _ - podały irańskie media. Szczegółów nie ujawniono.

Według AFP kary wymierzono za _ działanie na szkodę bezpieczeństwa wewnętrznego, szerzenie propagandy przeciwko władzom, zniewagę wartości religijnych i obelgi pod adresem rządzących _. Skazani, których dane nie zostały ujawnione, mogą jeszcze złożyć odwołanie od wyroku.

Korzystanie z portali społecznościowych, w szczególności Facebooka i Twittera, jest w Iranie zabronione. Pod koniec maja na prowadzonej przez irańską opozycję stronie internetowej Kaleme pojawiła się wiadomość o skazaniu ośmiu osób na kary od 7 do 20 lat więzienia za działanie przeciwko władzom na Facebooku.

Oskarżenia o szerzenie propagandy przeciwko władzom w Iranie często wykorzystywane są przeciwko obywatelom. Zjawisko to nasiliło się w 2009 r., kiedy po reelekcji ultrakonserwatywnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada doszło do bezprecedensowych protestów ulicznych i rozruchów, w których śmierć poniosło kilkadziesiąt osób.

Kilkuset manifestantów, reformatorskich polityków, dziennikarzy i działaczy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego kontestujących ponowny wybór Ahmadineżada zostało wówczas aresztowanych i skazanych na kary więzienia.

Umiarkowany duchowny, obecny prezydent Iranu Hasan Rowhani, wybrany w czerwcu 2013 r., wyrażał nadzieję na większą wolność w kwestiach kulturowych i społecznych, zwłaszcza w mediach. Jednak musi mierzyć się z kontrolowaną przez konserwatystów władzą sądowniczą, która wciąż krytykuje zbyt liberalne - według niej - decyzje rządu. Od ostatnich wyborów w Iranie zamknięto trzy reformatorskie dzienniki.

Czytaj więcej w Money.pl
Sędzia w Iranie wzywa Zuckerberga Nakazał też zablokowanie dostępu do obu aplikacji.
Rewolucja w Iranie. Facebook odblokowany? Irański minister kultury Ali Dżanati apeluje o odblokowanie mediów społecznościowych.
Więzienie i baty dla irańskiej dziennikarki Marzija Rasuli za kratami ma spędzić dwa lata.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)