Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Hongkongu podczas starć zatrzymano 19 prodemokratycznych działaczy

0
Podziel się:

Policja w Hongkongu poinformowała we wtorek o zatrzymaniu 19 osób
podczas starć z prodemokratycznymi działaczami, których powodem było ogłoszenie przez władze
centralne Chin restrykcyjnych zasad wyborów szefa lokalnej administracji w 2017 roku.

W Hongkongu podczas starć zatrzymano 19 prodemokratycznych działaczy
(Tietew/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)

Policja w Hongkongu poinformowała o zatrzymaniu 19 osób podczas starć z prodemokratycznymi działaczami, których powodem było ogłoszenie przez władze centralne Chin restrykcyjnych zasad wyborów szefa lokalnej administracji w 2017 roku.

Osoby te, w wieku od 20 do 45 lat, zostały zatrzymane w poniedziałek m.in. za udział w nielegalnych zgromadzeniach, próby wdarcia się na jezdnię i forsowanie barierek - powiedziała rzeczniczka policji.

Lokalne media podają, że w domach zatrzymano też kolejne trzy osoby.

Nie ma informacji o rannych w zamieszkach, choć aby rozpędzić aktywistów zebranych w centrum Hongkongu, policja użyła gazu łzawiącego. Obecnie miasto przygotowuje się do fali protestów przeciwko ogłoszonej w niedzielę decyzji Pekinu.

Parlament zdecydował, że w 2017 roku Hongkończycy wprawdzie będą mogli po raz pierwszy w historii wybrać szefa administracji w wyborach powszechnych - jak obiecał im Pekin po powrocie Hongkongu do Chin w 1997 roku - lecz wybierać będą tylko spośród niewielkiej liczby kandydatów zaakceptowanych przez wierny Pekinowi komitet nominacyjny.

Kandydować będzie jedynie dwóch lub trzech polityków, którzy będą najpierw musieli uzyskać co najmniej 50-procentowe poparcie komitetu. Restrykcje w nominowaniu kandydatów zirytowały przedstawicieli hongkońskich sił prodemokratycznych, którzy domagali się wyborów spełniających _ międzynarodowe standardy _.

Twierdzą oni, że chociaż wybory będą powszechne, to obywatele regionu nie będą mieli rzeczywistej możliwości wyboru, gdyż wszyscy dwaj lub trzej kandydaci będą protegowanymi komunistycznych władz w Pekinie.

Kilka godzin po ogłoszeniu decyzji parlamentu lider prodemokratycznej grupy Occupy Central Benny Tai ogłosił rozpoczęcie w Hongkongu _ ery nieposłuszeństwa obywatelskiego _. Zebrani pod siedzibą szefa administracji aktywiści zapowiedzieli długoterminową walkę przeciwko decyzji władz centralnych.

Hongkongowi, niegdyś brytyjskiej kolonii, po powrocie do Chin obiecano szeroki zakres autonomii, w tym politycznej, w ramach ukutej przez byłego przywódcę ChRL Denga Xiaopinga zasady _ jeden kraj, dwa systemy _. Tymczasem hongkońscy zwolennicy demokracji ostrzegają, że Pekin stara się stopniowo zacieśniać kontrolę polityczną nad regionem.

Czytaj więcej w Money.pl
Era nieposłuszeństwa obywatelskiego Chiński parlament ogłosił właśnie, że mieszkańcy Hongkongu za niespełna trzy lata będą mogli dokonać wyboru szefa lokalnych władz z listy zatwierdzonej najpierw w Pekinie
Tajwan wzywa Chiny: _ Poprawcie błędy _ Kilka tysięcy osób ma wziąć udział dziś wieczorem w stolicy Tajwanu, Tajpej, w czuwaniu na znak solidarności z ofiarami na Tiananmen.
Pekin ogłosił wielki plan. Ma zmienić kraj Władze Chin ogłosiły plan powiększenia miast i zwiększenia migracji ze wsi. Urbanizację ma stymulować popyt na rynku wewnętrznym.
Wielkie zmiany w Chinach. Pekin ujawnia Prezydent Chin Xi Jinping stanie na czele zespołu, który pokieruje wprowadzaniem w życie poważnych reform gospodarczych i społecznych.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)