Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Egipcie skazano 14 kobiet za terroryzm

0
Podziel się:

Sąd w Aleksandrii wymierzył kary 11 lat więzienia grupie członkiń Bractwa Muzułmańskiego.

W Egipcie skazano 14 kobiet za terroryzm
(AP/Fotolink/East News)

Wyrok dotyczy przynależność do organizacji terrorystycznej. Sąd w Aleksandrii wymierzył kary 11 lat więzienia grupie członkiń Bractwa Muzułmańskiego.
Oprócz nich skazano też sześć dziewcząt poniżej 18. roku życia, które zostaną wysłane do więzienia dla nieletnich.

Sąd skazał też na 15 lat więzienia sześciu mężczyzn, zaliczanych do przywódców Bractwa. Sąd orzekł, że podżegali oni kobiety, aby blokowały główne ulice Aleksandrii w czasie starć zwolenników i przeciwników byłego prezydenta Mohameda Mursiego 31 października.

Według prokuratury, w czasie zamieszek kobiety używały noży i rzucały kamieniami.
Rozruchy w Egipcie zaczęły się w lipcu, gdy armia odsunęła od władzy popieranego przez Bractwo Muzułmańskie prezydenta Mursiego.

Po odsunięciu Mursiego nowy rząd rozpoczął represje wobec Bractwa i jego sojuszników. Ponad tysiąc osób, głównie zwolenników byłego prezydenta, straciło życie, a około 2 tys. członków Bractwa zostało aresztowanych. Wielu z nich skazano na długoletnie kary więzienia.

W niedzielę tymczasowy prezydent Egiptu Adli Mansur podpisał ustawę, która według obrońców praw człowieka znacznie ograniczy prawo obywateli do zgromadzeń i pokojowych protestów. Zgodnie z nowymi przepisami na demonstracje potrzebna będzie zgoda policji.

W ciągu blisko trzech lat od obalenia przez społeczną rewoltę autorytarnego prezydenta Hosniego Mubaraka Egipcjanie systematycznie wychodzili na ulice, by manifestować swoje żądania. W ten sam sposób protestowano przeciw rządom Mursiego. Gdy podano informację o nowych przepisach, w Kairze i innych miastach trwały demonstracje tysięcy zwolenników Mursiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Lider Bractwa Muzułmańskiego zatrzymany El-Erian ukrywał się w Kairze. O jego zatrzymaniu poinformowała także państwowa agencja prasowa MENA, nie podając jednak żadnych szczegółów.
Egipscy sędziowie nie chcą sądzić duchownych Powodem rezygnacji z udziału w procesie były względy sumienia - powiedział jeden z sędziów, cytowany przez agencję AFP.
MSZ ostrzega: nie jedźcie do Egiptu Na ulicach egipskich miast polała się krew. Ministerstwo podwyższyło stopień zagrożenia, a biura podróży zaczęły odwoływać wyjazdy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)