Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
telewizja cyfrowa
28.11.2012 07:49

W czterech województwach wyłączono analogowe nadajniki

O godzinie 5 dziś wyłączone zostały nadajniki w: Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Iławie, Nowym Mieście Lubawskim, Poznaniu, Lesznie i Wągrowcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(monkeybusinessimages/iStockphoto)

W 261 gminach, w województwach: pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, wyłączone zostały dziś rano analogowe nadajniki naziemnej telewizji.

_ - Od dnia dzisiejszego przeszło 4 miliony Polaków może już widzieć prezentera w telewizji cyfrowej. To jest zadanie bardzo ważne i symboliczne, bo wchodzimy naprawdę w świat cyfrowy; w ten świat, który zmienia rzeczywistość. Dzięki wspaniałym możliwościom technologicznym będzie dawał widzom możliwość odbioru nie tylko kilku, ale 18, a w przyszłości pewnie 22 kanałów - i to tym, którzy nie mają kablówki, ani platformy cyfrowej _ - powiedział na konferencji prasowej w siedzibie ośrodka TVP w Gdańsku minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

O godz. 5 dziś wyłączone zostały nadajniki w: Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Iławie, Nowym Mieście Lubawskim, Poznaniu, Lesznie i Wągrowcu. W ten sposób sygnał cyfrowy dotarł do 2/3 mieszkańców Pomorskiego i Wielkopolskiego, ok. 15-20 proc. Warmińsko-Mazurskiego i części Kujawsko-Pomorskiego.

Zdaniem ministra, stwarza to okazję, żeby nie czuć się _ wykluczonym cyfrowo _.

_ - Telewizja cyfrowa daje możliwości interaktywne. Dzięki tej telewizji będziemy przygotowywali wiele projektów społecznych, także takich, które będą oswajały z rzeczywistością cyfrową osoby starsze. Jest to też telewizja, która dzięki przenikaniu się świata telewizyjnego i internetu, daje zupełnie nowe możliwości. Platforma hybrydowa będzie dawała z jednej strony możliwość oglądania tego, co na ekranie i jednocześnie dowiadywania się w tym samym czasie wielu innych rzeczy _ - podkreślił Boni.

Szef resortu administracji i cyfryzacji dodał, że w środę i w ciągu najbliższych kilku dni wojewodowie z czterech województwach, gdzie wyłączono sygnał analogowy, będą kontrole, czy nie dochodzi do zakłóceń w odbiorze telewizji cyfrowej.

_ - Być może trzeba będzie wykonać kilka operacji na pilocie telewizyjnym, żeby ustawić kolejność kanałów. A w niektórych miejscach, tak jak wiemy, że będzie w Poznaniu, trzeba będzie być może trochę przesunąć antenę, bo ten nadajnik będzie zlokalizowany w innym miejscu niż był do tej pory _ - wyjaśnił Boni.

Jako pierwsze w kraju analogowe nadajniki telewizyjne wyłączono 7 listopada w Lubuskiem - w Zielonej Górze i Żaganiu. Od tej pory sygnał analogowy nie jest odbierany na terenie 82 z 83 gmin woj. lubuskiego, 24 ze 169 gmin woj. dolnośląskiego, 6 ze 114 gmin woj. zachodniopomorskiego i 17 z 226 gmin woj. wielkopolskiego.

Kolejne wyłączenie analogowych nadajników telewizyjnych planowane jest na marzec 2013 r., a cały proces przechodzenia na odbiór telewizji cyfrowej na terenie Polski ma się zakończyć do końca lipca przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycyjna TV już nie na żywo. Mało pieniędzy Od poniedziałku Biełsat - niezależny kanał dla widzów na Białorusi - tymczasowo skróci czas nadawania programu.
Ostrzelali budynek telewizji. Korespondent... Izraelska rakieta zniszczyła dziś w nocy biuro rosyjskiej anglojęzycznej telewizji państwowej Russia Today w Gazie.
To była najlepsza tv świata. Kryzys zaufania Lord Patten, szef BBC Trust - organu zarządzającego brytyjskim publicznym nadawcą radiowo-telewizyjnym - oświadczył, że BBC potrzebuje radykalnej naprawy, ponieważ dopuściła się poważnych błędów i popadła w głęboki kryzys zaufania.
Tagi: telewizja cyfrowa, sygnał analogowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz