Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
12.08.2014 22:25

W. Brytania wyśle chinooki, by wesprzeć uchodźców w Iraku

Londyn zgodził się również transportować dostarczane przez inne kraje zaopatrzenie wojskowe dla sił kurdyjskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UNC - CFC - USFK/CC/Wikimedia)

W. Brytania wyśle wojskowe śmigłowce Chinook, by dostarczyć pomoc uchodźcom w Iraku - poinformował rzecznik premiera Davida Camerona. Londyn zgodził się również transportować dostarczane przez inne kraje zaopatrzenie wojskowe dla sił kurdyjskich.

Liczną grupę wśród ludności kurdyjskiej, uciekającej przed ofensywą dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie, stanowi mniejszość religijna jazydów, którą sunniccy ekstremiści z Państwa Islamskiego uznają za _ wyznawców szatana _.

Jazydzi kryją się przed dżihadystami w górach; Chinook, śmigłowiec o zasięgu ponad 800 km może lądować w górzystym terenie, dostarczać ciężki sprzęt, może też być wykorzystywany do ewakuacji.

By przyjść z pomocą uchodźcom siły powietrzne USA i Wielkiej Brytanii zrzucają na spadochronach zapasy wody i żywności. W poniedziałek, podczas swego piątego zrzutu, Amerykanie zdołali dostarczyć ponad 19 tys. litrów wody i 11 tys. posiłków. Siły brytyjskie zrzuciły z samolotów transportowych C-130 blisko 16 tys. litrów wody oraz 816 lamp solarnych. Londyn wysłał też odrzutowce Tornado, by wsparły akcje pomocowe.

Jednak premier Cameron odrzucił wezwania polityków, by przerwać wakacje parlamentarne i podjąć natychmiast debatę o ewentualnym wsparciu operacji militarnych prowadzonych w Iraku przez siły powietrzne USA.

W czwartek prezydent Barack Obama zezwolił na prowadzenie amerykańskich nalotów na cele dżihadystów w Iraku, argumentując, że Stany Zjednoczone zostały zmuszone do działania, ponieważ ofensywa Państwa Islamskiego posuwała się gwałtowniej w głąb Iraku, niż przewidywano.

Jak poinformował w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu, administracja Obamy zaczęła też bezpośrednio dozbrajać Kurdów w Iraku.

Jazydzi to mówiący po kurdyjsku wyznawcy synkretycznej religii łączącej elementy wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu. Zdobycie przez dżihadystów Państwa Islamskiego bastionu jazydów, miasta Sindżar w północno-zachodnim Iraku, zmusiło do ucieczki ok. 200 tys. cywilów - alarmuje ONZ. Wielu jazydów ukryło się w odludnych górach, gdzie temperatury przekraczają 50 stopni, cierpią głód i pragnienie.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprzęt wojskowy dla Kurdów tak, ale broń - nie! Pomoc dla Iraku zdaniem von der Leyen powinna zostać uzgodniona na forum Unii Europejskiej. Jak zaznaczyła minister, konieczny jest duży pośpiech. Mówimy o dniach - podkreśliła.
Rozbił się śmigłowiec z pomocą dla uchodźców Śmigłowiec wojskowy transportujący pomoc dla kurdyjskich uchodźców w północno-zachodnim Iraku, rozbił się we wtorek tuż po starcie. Zginął pilot, ranna została deputowana ze wspólnoty jazydów Wian Dachil oraz dziennikarka _ New York Timesa _ - podała armia.
Papież wstrząśnięty. Niszczą i grzebią żywcem Doniesienia o prześladowaniu mniejszości religijnych na północy Iraku napawają _ przerażeniem i niedowierzaniem _ - powiedział Franciszek.
Atak Amerykanów na dżihadystów w Iraku Przyszli z pomocą Kurdom i chrześcijanom mordowanym przez islamistów. Początek kolejnej inwazji?
Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz