Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W. Brytania rozważa środki nacisku na Rosję

0
Podziel się:

Dokument, który przeciekł do mediów, sugerujący, że rząd nie chce sankcji ekonomicznych wobec Rosji, nie odzwierciedla stanowiska rządu - zapewnił brytyjski MSZ.

W. Brytania rozważa środki nacisku na Rosję
(U.S. Department of State/PD/wikimedia)

Dokument, który przeciekł do mediów, sugerujący, że Londyn nie chce sankcji ekonomicznych wobec Rosji, nie odzwierciedla stanowiska rządu. - zapewnił szef brytyjskiej dyplomacji William Hague.

Występując w Izbie Gmin, Hague odniósł się do informacji podanej przez _ Daily Telegraph _; powołując się na tajny dokument sfotografowany na Downing Street, gazeta napisała, że Londyn obawia się, iż ewentualne sankcje wobec Rosji mogłyby zaszkodzić globalnej gospodarce i perspektywie ożywienia europejskiej gospodarki.

W związku z kryzysem na Ukrainie _ rząd brytyjski rozważa wszystkie opcje, włącznie z sankcjami ekonomicznymi _, które można nałożyć na Rosję, ale _ nie ogłosi swej decyzji w tej sprawie przed czwartkowym szczytem unijnym _ - powiedział szef dyplomacji.

Dokument, na który powołał się _ Daily Telegraph _, a za nim inne media, został najprawdopodobniej sfotografowany teleobiektywem w chwili, gdy niósł go w ręku doradca premiera Davida Camerona, Hugh Powell. Hague wyraził żal, że ktoś zdołał sfotografować dokument, a jego treść przeciekła do prasy. _ To nigdy nie powinno się zdarzyć _ - powiedział w Izbie Gmin. Podkreślił jednak, że _ to, co jest napisane w tym dokumencie (...), nie jest referatem na temat decyzji, jakie podejmie rząd Jej Królewskiej Mości _.

Z treści noty wynika, że brytyjski rząd na obecnym etapie nie powinien popierać sankcji handlowych wobec Rosji ani odcinać Rosjan od usług finansowych w londyńskim City. Stwierdza się również, że Wielka Brytania nie poprze żadnych wojskowych przygotowań NATO w sprawie konfliktu na Ukrainie i że to ONZ, a nie UE, powinna odegrać czołową rolę, wysyłając na Ukrainę misję obserwatorów.

_ Wielka Brytania przygotowuje się do wykluczenia sankcji wobec Rosji z obawy, że kryzys ukraiński może wykoleić ożywienie globalnej gospodarki _ - napisał _ Daily Telegraph _. _ Barack Obama i inni politycy amerykańscy potępili rosyjską inwazję na Krymie, jednak europejskich przywódców od zdecydowanej reakcji powstrzymuje zależność większości członków UE od rosyjskiego gazu i ropy. Wszelki impas gospodarczy może zaszkodzić kruchej perspektywie ożywienia w Europie _ - dodał dziennik.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)