Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W. Brytania krytykuje Trybunał w Strasburgu

0
Podziel się:

Wielka Brytania wielokrotnie krytykowała niektóre orzeczenia Trybunału.

W. Brytania krytykuje Trybunał w Strasburgu
(Eyevine/East News)

Orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPCz) w Strasburgu jest _ nieco zawiłe _, a instytucja ta rozpatruje za dużo _ bzdurnych spraw _ lub uregulowanych już wcześniej - uważa brytyjski minister sprawiedliwości Kenneth Clarke (na zdj.).

W wywiadzie dla BBC Clarke wyraził nadzieję, że na trwającej obecnie konferencji ministerialnej w Brighton z udziałem przedstawicieli 47 państw Rady Europy uda się osiągnąć porozumienie w sprawie reformy ETPCz.

Wielka Brytania wielokrotnie krytykowała niektóre orzeczenia Trybunału, a przyznanie więźniom prawa głosowania w wyborach wywołało w ubiegłym roku burzę w Partii Konserwatywnej. Rządowi brytyjskiemu od 10 lat nie udaje się deportować jordańskiego islamisty Abu Katady, ponieważ jego prawnicy zaangażowali ETPCz do obrony radykała.

Rząd Davida Camerona zabiega o to, by ETPCz miał mniejszą możliwość uchylania orzeczeń sądów narodowych. Chce też, by końcowa deklaracja z Brighton potwierdziła zasadę subsydiarności (pomocniczości) orzeczeń Trybunału. Przewiduje ona, iż wszędzie tam, gdzie to możliwe, decyzje w sprawie stosowania orzeczeń (tzw. margines swobodnej oceny) Trybunału należałyby do narodowych rządów.

Strasburg powinien brać na siebie tylko poważne sprawy, a orzecznictwo na szczeblu międzynarodowym powinno być stosowane oszczędniej i szybciej - uważa Clarke. _ Brytyjskie sądy powinny mieć zwyczajowe prawo rozpatrywania spraw, chyba że poważne względy wskazują na to, że stosując prawo popełniły błąd _ - dodał.

Organizacje Human Rights Watch i Amnesty International skrytykowały dwie spośród trzech brytyjskich propozycji, wyrażając obawy, że ich skutkiem będzie ograniczenie możliwości wnoszenia skarg do Trybunału, i argumentując, że nie ma potrzeby, by rządy definiowały zasady subsydiarności, skoro zostały one wypracowane przez lata działalności orzeczniczej Trybunału.

Na koniec 2011 roku ETPCz wydał 462 orzeczenia, dotyczące W. Brytanii, z czego w 279 przypadkach dopatrzył się przynajmniej jednego naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a w 95 przypadkach go nie stwierdził.

ETPCz, organ sądowy Rady Europy, działa poza instytucjami unijnymi, jednak jego orzeczenia wywierają wpływ na członków UE i stają się elementem europejskiego prawa precedensowego, mającego wpływ na ustawodawstwo unijne.

Czytaj więcej o wyroku
Rosyjskie media szeroko komentują Katyń Moskowskije Nowosti zauważają również, że werdykt spowodował rozłam w Trybunale.
Na Kremlu wypiją wódkę za sędziów ze Strasburga Rosjanie już dawno rozstrzygnęli kwestię winy za Katyń - pisze Andrzej Zwoliński.
Krewni ofiar Katynia "nie dostaną ani centa" Rosja nie ponosi winy za masową egzekucję Polaków w 1940 roku pod Katyniem - informują _ Moskowskije Nowosti _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)