Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: dziennikarze przyznają się, że podsłuchiwali

0
Podziel się:

Trzech byłych dziennikarzy nieukazującego się już tabloidu News of the
World
zamieszanego w aferę podsłuchową przyznało się do winy.

W.Brytania: dziennikarze przyznają się, że podsłuchiwali
(Secret Pilgrim/CC/Flickr)
bEJUOhaZ

Trzech byłych dziennikarzy nieukazującego się już tabloidu _ News of the World _ (NoTW) zamieszanego w aferę podsłuchową w Wielkiej Brytanii przyznało się do winy - ogłosił prokurator na procesie w Londynie, w którym oskarżonymi są główne postacie afery.

Były naczelny reporter _ NotW _ Neville Thurlbeck, James Weatherup - pomocnik redaktora odpowiedzialnego za dział newsowy oraz Greg Miskiw - były redaktor newsów, przyznali się do udziału w spisku, którego celem było uzyskanie nielegalnego dostępu do wiadomości w skrzynkach głosowych prywatnych telefonów komórkowych.

Informację o ich przyznaniu się do winy podano po raz pierwszy. Osoby te nie uczestniczą w trwającym w Londynie procesie, w którym głównymi oskarżonymi są główne postacie afery - byli naczelni tabloidów _ The Sun _ i _ NoTW _: Rebekah Brooks i Andy Coulson.

bEJUOhbb

Brooks i Coulson nie przyznają się do winy, ale według prokuratora _ wiedzieli o podsłuchach i byli częścią zmowy _. Także pozostałych sześcioro oskarżonych w tym procesie zaprzecza stawianym im zarzutom.

Główne aspekty procesu to włamania do skrzynek głosowych w latach 2000-06, przekupstwo urzędników państwowych i funkcjonariuszy oraz matactwa sądowe. Wśród podsłuchiwanych przez _ NotW _ celebrytów wymienia się m. in. Paula McCartneya, jego byłą żonę Heather Mills, aktorkę Siennę Miller, a także ofiary głośnych przestępstw kryminalnych i piłkarzy.

Zarówno Brooks jak i Coulson byli aktywni za kulisami rządzącej obecnie Wielką Brytanią Partii Konserwatywnej. Coulson w latach 2007-10 był spin doktorem obecnego premiera Davida Camerona jako lidera opozycji. Po jego wyborczym zwycięstwie Coulson odpowiadał za komunikację w urzędzie premiera do stycznia 2011 roku. Z Brooks Cameron zna się na stopie towarzyskiej - jest jego przyjaciółką i sąsiadką.

Proces ich rozpoczął się w poniedziałek, gdy sędzia zaprzysiągł ławę przysięgłych. Właściwe postępowanie odbędzie się w przyszłym tygodniu, gdy wystąpi prokurator. Proces potrwa około sześciu miesięcy.

bEJUOhbh

Czytaj więcej w Money.pl

bEJUOhbC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)