Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Londynie zmarł prezydent Zambii Michael Sata

0
Podziel się:

Według zambijskich mediów Sata zmarł wczoraj wieczorem w szpitalu Króla Edwarda VII w centrum Londynu. Szpital odmówił komentarzy.

W Londynie zmarł prezydent Zambii Michael Sata
(Cluster Munition Coalition/CC BY 2.0/Wikimedia)
bFewoAIB

Urzędujący prezydent Zambii Michael Sata zmarł w wieku 77 lat w Londynie, gdzie przebywał na leczeniu - poinformowały zambijskie media. Doniesienia potwierdziły anonimowo Reuterowi źródła rządowe w Lusace.

- _ To prawda. Straciliśmy prezydenta _ - powiedział agencji ten informator.

Według zambijskich mediów Sata zmarł we wtorek wieczorem w szpitalu Króla Edwarda VII w centrum Londynu. Szpital odmówił komentarzy.

bFewoAID

Agencja AFP przypomina, że od pewnego czasu krążyły pogłoski o bardzo złym stanie zdrowia szefa państwa. Prezydent nie pokazywał się publicznie od powrotu do kraju pod koniec września z sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, gdzie nie był w stanie wygłosić zaplanowanego przemówienia.

Kilka dni przed wyjazdem do Nowego Jorku pojawił się nieoczekiwanie na otwarciu sesji parlamentu w Lusace, gdzie oświadczył, że _ jeszcze nie umarł _.

Do Londynu na leczenie udał się 19 października. Prezydentowi towarzyszyła żona i inni członkowie rodziny.

W wyborach w 2011 roku Sata niespodziewanie pokonał dotychczasowego szefa państwa Rupiaha Bandę. W trakcie kampanii wyborczej obiecywał przede wszystkim ukrócenie korupcji i zapewnienie skarbowi państwa większego udziału w dochodach z eksportowanej miedzi.

bFewoAIJ
Czytaj więcej w Money.pl
Tusk i prezydent Zambii. Po co spotkanie? W ocenie polskiego rządu efektem współpracy UE z krajami Afryki jest zachodzący w niektórych z nich proces demokratyzacji, który przyczynia się do rozwoju współpracy gospodarczej.
USA wyślą żołnierzy do walki z ebolą w Afryce Większość działań zostanie podjęta w Liberii, w jednym z trzech krajów, obok Sierra Leone i Gwinei, najbardziej dotkniętych wirusem.
Steinmeier proponuje cywilną misję UE do walki z ebolą Niemiecki minister spraw zagranicznych zaproponował, otwierając w Berlinie międzynarodową konferencję na temat zdrowia, wysłanie misji cywilnej UE do krajów Afryki Zachodniej
bFewoAJe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)