Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uzdrawianie dialogu społecznego. Jest projekt

0
Podziel się:

Jest projekt nowej ustawy dotyczącej dialogu społecznego. Przygotowali go wspólnie pracodawcy i związkowcy, bez udziału strony rządowej.

minister Władysław Kosiniak Kamysz
minister Władysław Kosiniak Kamysz (Piotr Bławicki / East News)

Zakłada między innymi utworzenie rady Dialogu Społecznego i Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego.

Jutro w resorcie pracy odbędą się rozmowy trójstronne. Stronę rządową będzie reprezentował minister Władysław Kosiniak Kamysz. Minister mówił, że dla niego ten projekt będzie ważnym elementem w dyskusji o uzdrawianiu dialogu trójstronnego. Dodał, że zależy mu zarówno na tym, by silne były organizacje pracodawców jak i związków zawodowych. Minister dodał, że brakuje mu spotkań w Komisji Trójstronnej tak, by jednocześnie dyskutowały trzy strony - rząd, pracodawcy i związkowcy.

Projekt, który ma być jutro przedmiotem dyskusji przewiduje większą równowagę pomiędzy partnerami społecznymi i rządem, wzmocnienie i odpolitycznienie dialogu oraz zapewnia na ten cel odpowiednie finansowanie. Zdaniem prezesa BCC Marka Goliszewskiego proponowane rozwiązania bardzo pomogą w prowadzeniu zdrowego dialogu społecznego w Polsce.

Związki zarzucały obecnej Komisji Trójstronnej, że jej członkowie i przewodniczący powoływani są przez rząd i strona społeczna nie jest równoprawna z rządową w jej pracach. Szef OPZZ Jan Guz podkreślił w rozmowie, że dla strony związkowej bardzo ważne jest, by dialog odbywał się z poszanowaniem partnerów tak, aby strona silniejsza, czyli rządowa nie wykorzystywała swojej pozycji w uzgadnianiu najważniejszych spraw.

Związkowcy opuścili Komisję Trójstronną w końcu czerwca 2013 roku. Przygotowany projekt mówi o nowych zasadach współpracy partnerów i strony rządowej. Na czele Rady Dialogu Społecznego mają stać naprzemiennie liderzy organizacji partnerów społecznych. Rada ma opiniować założenia strategii i projektów aktów prawnych, ale także inicjować proces legislacyjny. Ma dysponować własnym budżetem i przeznaczać go m.in. na bieżącą działalność związaną z realizacją dialogu, opiniami eksperckimi i koordynacją prac.

Czytaj więcej w Money.pl
Łamali kodeks pracy na włoskich pokazach mody Firmy, które przygotowywały pawilony na pokazy luksusowych marek odzieżowych otrzymały kary łącznie na 40 tys. euro. Domy mody całkowicie odcięły się od wykonawców, twierdzą, że nie wiedziały o procederze.
Związki i pracodawcy zgodni. Projekt u ministra Przygotowany projekt mówi o zasadach: współpracy partnerów i strony rządowej, solidarności społecznej i partycypacji w zakresie stosunków zatrudnienia.
Te sklepy będą otwarte w święta Można poszukać szczęścia w osiedlowym sklepiku, albo udać się na stację benzynową.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)