Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uwolnienie obserwatorów "dowodem odwagi obrońców Słowiańska"

0
Podziel się:

W wczoraj rano ukraińskie siły rozpoczęły operację przeciwko separatystom.

Uwolnienie obserwatorów "dowodem odwagi obrońców Słowiańska"
(PAP/EPA)
bFeYEjph

Uwolnienie wojskowych obserwatorów z krajów OBWE było dowodem na _ odwagę i humanitaryzm _ obrońców Słowiańska, na wschodzie Ukrainy - oświadczyło w sobotę rosyjskie MSZ. W piątek rano ukraińskie siły rozpoczęły operację przeciwko separatystom w Słowiańsku.

W komunikacie zamieszczonym na stronie rosyjskiego resortu dyplomacji napisano, że do uwolnienia obserwatorów doszło _ bez względu na prowadzoną przez tak zwane władze w Kijowie celową eskalację kryzysu wewnętrznego, gdy pokojowe miasto jest celem bezpośredniego, nieumotywowanego ataku z szerokim udziałem sił zbrojnych i ubranych w uniformy Gwardii Narodowej bojowników Prawego Sektora _.

_ Bez wątpienia świadczy to o odwadze i humanitaryzmie obrońców miasta, którzy przede wszystkim troszczyli się o bezpieczeństwo obcokrajowców _, aby nie dosięgły ich skutki _ operacji odwetowej _ w Słowiańsku - głosi komunikat.

bFeYEjpj

Także w sobotę przekazano, że szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow rozmawiał z ministrem spaw zagranicznych i prezydentem Szwajcarii Didierem Burkhalterem. Obaj rozmówcy _ potwierdzili potrzebę całkowitego wdrożenia deklaracji genewskiej _ z 17 kwietnia. _ Strony potępiły wzrost przemocy na Ukrainie, zwłaszcza ekscesy radykałów w Odessie _ - podkreślono w komunikacie rosyjskiego MSZ.

Wśród 46 ofiar śmiertelnych w Odessie 31 osób zginęło w piątek w pożarze w siedzibie związków zawodowych, gdzie znajdował się sztab prorosyjskich separatystów.

Wojskowi obserwatorzy z krajów OBWE, w tym Polak, przetrzymywani od ponad tygodnia przez siły prorosyjskie w Słowiańsku, zostali w sobotę po południu przekazani szefowi Rady Europy Thorbjoernowi Jaglandowi - poinformował jego rzecznik.

Obserwatorzy wojskowi zostali uprowadzeni w Słowiańsku 25 kwietnia. Ich grupa składała się z siedmiu wojskowych - trzech Niemców, Polaka, Czecha, Szweda, Duńczyka - niemieckiego tłumacza oraz pięciu ukraińskich oficerów. Separatyści oświadczyli wówczas, że porwani są _ natowskimi szpiegami _, jednak dwa dni późnej uwolnili jednego z nich ze względu na stan zdrowia. Był to chory na cukrzycę Szwed.

bFeYEjpp

Burkhalter pełni obecnie funkcję rotacyjnego przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy zaostrzają ton. Chcą kolejnych sankcji Komentatorzy opowiadają się za dalszymi sankcjami wobec Moskwy i ostrzegają władze w Kijowie przed nieprzemyślanymi działaniami.
200 ludzi i czołg zatrzyma przywódcę Tatarów Wojska rosyjskie i policja na okupowanym przez Moskwę Krymie nie wpuszczają na terytorium półwyspu legendarnego przywódcy Tatarów krymskich Mustafy Dżemilewa.
Z emisariuszem Putina wszystko w porządku Taką informacje przekazali agencji Interfax najbliżsi współpracownicy byłego rzecznika praw obywatelskich Władimira Łukina.
bFeYEjpK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)