Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Uwolnienie Chodorkowskiego. Pokojowy Nobel dla Genschera?

0
Podziel się:

Chodorkowski, który za kratkami spędził ponad 10 lat, 20 grudnia 2013 roku został ułaskawiony na mocy dekretu Putina.

Michaił Chodorkowski
Michaił Chodorkowski (PressCenter of Mikhail Khodorkovsky<br />and Platon Lebedev/cc/wikipedia)
bELaLYRN

Były szef niemieckiej dyplomacji Hans-Dietrich Genscher zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla za swój życiowy dorobek, w tym starania o uwolnienie byłego rosyjskiego oligarchy Michaiła Chodorkowskiego - ocenił komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

W artykule, opublikowanym na łamach fińskiej gazety _ Suomenmaa _ Rehn napisał, że można wprawdzie spekulować na temat motywów, jakimi kierował się prezydent Rosji Władimir Putin, ułaskawiając Chodorkowskiego. _ Niemniej jednak było to ukoronowaniem wieloletniej pracy Genschera jako męża stanu na rzecz polepszenia relacji Wschód-Zachód w Europie oraz ochrony praw człowieka w oparciu o zachodnie wartości _ - ocenił fiński komisarz.

_ Genscher, bardziej niż ktokolwiek, powinien otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla za swój życiowy dorobek _ - dodał Rehn.

bELaLYRP

87-letni obecnie Hans-Dietrich Genscher, który był ministrem spraw zagranicznych RFN w latach 1974-1992, podjął w 2011 r. dyskretne rozmowy z Rosją na temat uwolnienia z więzienia byłego szefa koncernu naftowego Jukos i krytyka Kremla Michaiła Chodorkowskiego. Dwukrotnie miał spotkać się w tej sprawie z prezydentem Władimirem Putinem. Pomógł też zorganizować transport Chodorkowskiego z Rosji do Niemiec.

Chodorkowski, który za kratkami spędził ponad 10 lat, skazany za przestępstwa gospodarcze, miał wyjść na wolność w sierpniu 2014 roku; 20 grudnia 2013 r. został ułaskawiony na mocy dekretu Putina. Po wyjściu z kolonii karnej w Karelii, przy granicy z Finlandią, udał się do Niemiec.

Czytaj więcej w Money.pl
Chodorkowski przestanie być symbolem Rosji? -_ Jego wpływ na ten kraj zmaleje do zera _ - uważa Adam Eberhardt z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Chodorkowski wreszcie spotkał się z rodziną Uwolniony z kolonii karnej rosyjski biznesmen spotkał się z najstarszym synem Pawłem oraz rodzicami Mariną i Borysem.
Niemcy chwalą uwolnienie Chodorkowskiego Niemieckie dzienniki piszą w weekendowych wydaniach z aprobatą o uwolnieniu rosyjskiego biznesmena.
bELaLYSq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)