Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Utylizacja elektrośmieci. Nie ma zgody na dodatkową opłatę

0
Podziel się:

Wbrew oczekiwaniom części branży zajmującej się recyklingiem tzw. elektrośmieci, kupujący sprzęt elektryczny i elektroniczny nie będą musieli płacić dodatkowej opłaty za jego późniejszą utylizację.

Utylizacja elektrośmieci. Nie ma zgody na dodatkową opłatę
(Stefano/Flickr)

Wbrew oczekiwaniom części branży zajmującej się recyklingiem tzw. elektrośmieci, kupujący sprzęt elektryczny i elektroniczny nie będą musieli płacić dodatkowej opłaty za jego późniejszą utylizację - powiedział wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk.

Recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego dotyczy projekt ustawy przygotowanej przez MŚ, który obecnie jest w konsultacjach. Nowe prawo ma wdrażać przepisy unijnej dyrektywy ws. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE). Jego cel to implementacja unijnej dyrektywy, a w konsekwencji ułatwienie zbierania, recyklingu oraz odzysku elektrośmieci. Ustawa ma także uszczelnić system, tak aby takie odpady trafiały do zakładów gwarantujących prawidłowe ich przetworzenie.

Wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk poinformował, że resort nie przychyli się do postulatu części branży zajmującej się odzyskiem elektrośmieci, ws. wprowadzenia tzw. opłaty depozytowej. Zgodnie z koncepcją takiej opłaty przy kupnie lokówki, pralki czy telefonu klient musiałby wnieść opłatę, która później miałaby być mu zwracana, przy oddawaniu sprzętu do utylizacji.

Wiceszef MŚ ocenił, że gdyby takie rozwiązanie przyjęto, problemem byłby m.in. zwrot opłaty klientom. _ Należałoby stworzyć swoistą bazę depozytariuszy, a to pociągnęłoby za sobą olbrzymie koszty. Trudna byłaby także weryfikacja osób, którym należy się taki zwrot _ - argumentował.

Opisując projekt, Ostapiuk powiedział, że zakłada on ułatwienia dla obywateli. W tym kontekście wymienił obowiązek przyjmowania elektroodpadów przez sklepy - sprzedające sprzęt elektroniczny i elektryczny - o powierzchni 400 m kwadratowych bądź większych. Będziemy mogli zostawiać w nich małe przedmioty, których długość najdłuższego boku nie będzie przekraczała 25 cm.

Obecne przepisy zobowiązują sprzedawców sprzętu AGD do nieodpłatnego przyjęcia od klientów starych urządzeń. W nowych regulacjach mają one zostać zachowane.

Ostapiuk dodał, że zgodnie z projektem bardziej niż do tej pory będą kontrolowane zakłady przetwarzania elektroodpadów. Ustalone zostaną również standardy, jakie będą one musiały spełniać. _ Należy pamiętać, że elektrośmieci mogą być odpadami niebezpiecznymi. Przykładem są np. telewizory, które mają związki chemiczne takie jak luminofory, czy związki rtęci, które należy odseparować i unieszkodliwić _ - zaznaczył.

Jak wyjaśnił wiceminister, resort dodatkowo przygotuje rozporządzenie, które wyznaczy standardy dla zakładów odzysku. Ostapiuk poinformował też, że firmy będą musiały bardzo precyzyjnie ewidencjonować, ile elektrośmieci do nich trafiło, ile frakcji po przetworzeniu zostało sprzedanych, a ile trafiło np. na wysypisko.

Ostapiuk szacuje, że standaryzacja zakładów spowoduje zmniejszenie ich liczby w Polsce z ok. 150 do 50.

Nowe prawo ma również _ ucywilizować _ punkty skupu złomu, do których także trafiają elektrośmieci. _ Chcemy włączyć je do sytemu kontroli. Przez skupy złomu może przechodzić nawet 30 proc. elektrośmieci, a ich sieć jest bardzo gęsta _ - wskazał. Jak mówił, skupy miałyby pełnić rolę pośredników sprzedających elektrośmieci podmiotom zajmującym się odzyskiem. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania ma być to, że tzw. złomiarze nie musieliby rozbierać np. kuchenek czy mikrofalówek - mogliby oddawać do skupów całe sprzęty, a nie tylko ich cenne części. Dzięki temu więcej surowców trafi do recyklingu, a poza tym środowisko nie będzie zatruwane niebezpiecznymi związkami.

Ostapiuk poinformował ponadto, że resort wycofał się z wcześniejszego pomysłu stworzenia tzw. krajowego centrum monitoringu, które miałoby śledzić drogę każdego odpadu od momentu powstania do jego dotarcia do zakładu przetwarzania. Pierwotnie w takim centrum miały się znaleźć wszystkie firmy - uczestnicy rynku: producenci, organizacje odzysku i zakłady przetwarzania. Jednak po wstępnej pozytywnej deklaracji duża ich część odstąpiła od tego zamiaru.

Projektowane przepisy zakładają ponadto, że do 2016 roku podmioty wprowadzające sprzęt elektroniczny będą musiały zapewnić, że zbiorą z rynku i przetworzą 35 proc. masy sprzętu sprzedanego w kraju w roku poprzednim. Oznacza to, że powinny one zbierać 4 kg zużytego sprzętu na mieszkańca rocznie. Ostapiuk poinformował, że według danych resortu już w 2012 roku przekroczyliśmy tę masę. Od stycznia 2016 r. roczny poziom zbierania zużytego sprzętu będzie wynosił od 40 do 45 proc. średniej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu w trakcie trzech poprzednich lat; od 1 stycznia 2021 r. współczynnik ten wzrośnie do 65 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Przełom w szukaniu gazu łupkowego? Maciej Grabowski tłumaczy szacunki, z których wynika, że budżet z podatków od tego surowca w 2017 r. może uzyskać 200 mln zł, a za kilkanaście lat 1,5 mld zł.
Będą zmiany w ustawie śmieciowej. Jakie? Eksperci uważają, że ustalane przez gminy stawki za śmieci, które płacą mieszkańcy, muszą być wynikiem rzetelnych kalkulacji.
Ustawa "łupkowa" na dniach w Sejmie Minister środowiska liczy, że przed letnią przerwą parlament przyjmie ustawę regulującą m.in. kwestie wydobycia gazu z łupków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)