Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Utonięcia w Polsce. Niewesołe statystyki policyjne

0
Podziel się

Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej w weekendy, po wypiciu alkoholu, na niestrzeżonych kąpieliskach w rzekach i jeziorach, a także stawach.

Utonięcia w Polsce. Niewesołe statystyki policyjne
(Michal Swiderski/REPORTER)
bEqobedN

Od maja w Polsce utonęły 352 osoby, w tym 22 w ostatni weekend - wynika z najnowszych statystyk policji. Osoby wypoczywające nad wodą powinny korzystać ze strzeżonych kąpielisk i nie wchodzić do wody po wypiciu alkoholu - podkreślają ratownicy.

Do śmiertelnych wypadków dochodzi najczęściej w weekendy, po wypiciu alkoholu, na niestrzeżonych kąpieliskach w rzekach i jeziorach, a także stawach. W ostatni weekend - od piątku do niedzieli - zginęły 22 osoby.

Ratownicy apelują o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą. Przypominają, że dzieci powinny kąpać się tylko pod opieką dorosłych w nadmuchiwanych kołach lub rękawkach - najlepiej w odblaskowych, dobrze widocznych, kolorach. Zawsze należy, czy wypożyczany sprzęt do pływania nie przecieka, czy wiosła są sprawne, a na wyposażeniu jest wystarczająca liczba kamizelek.

bEqobedP

Na otwarte wody powinno się wypływać tylko z asekuracją. Należy też pamiętać, że dno morskie i rzeczne może się zmieniać. Ratownicy przypominają, że nie powinno się skakać - w szczególności na głowę - do nieznanej wody. Trzeba też pamiętać, by nie wskakiwać do wody, gdy ciało nagrzane jest słońcem.

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast - zarządzający wyznaczonym obszarem wodnym - zobowiązani są do odpowiedniego oznakowania i zabezpieczenia obszarów wodnych oraz działań prewencyjnych w zakresie bezpieczeństwa nad wodą.

Od kwietnia do końca września 2012 roku w Polsce utonęło 436 osób, w tym ponad 70 proc. po wypiciu alkoholu. Rok wcześniej utonęło 396 osób. Z policyjnych statystyk wynika, że niedziela jest dniem, kiedy najczęściej dochodzi do śmiertelnych wypadków nad wodą.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie żyje troje dzieci porwanych przez Wartę Wczoraj ratownicy wyłowili z rzeki troje dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Mimo reanimacji nie udało się ich uratować. Ratownicy szukają 14-latka porwanego wraz z trójką rodzeństwa.
Metropolita utonął w Morzu Czarnym Jak podała prokuratura w specjalnym komunikacie, na ciele metropolity nie było obrażeń, nic nie wskazuje też, by jego śmierć była gwałtowna.
Sztuczna inteligencja w roli ratownika? System sztucznej inteligencji można nauczyć rozpoznawania panicznych ruchów, jakie wykonują tonące osoby.
bEqobeeq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)