Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Usunięcie azbestu za darmo. Trwa nabór wniosków

0
Podziel się:

Spodziewamy się, że w obecnym naborze wpłynie ok. 12 tys. wniosków i w przyszłym roku możemy usunąć kolejne 18-20 tys. ton groźnych odpadów - powiedział dyrektor biura projektu.

Usunięcie azbestu za darmo. Trwa nabór wniosków
(JasonTromm/cc/flickr)

Od 2012 r. w Lubelskiem usunięto już prawie 29 tys. ton tych szkodliwych odpadów. Akcja jest finansowana z Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy.

Wnioski o usunięcie azbestu można składać w urzędach gminy do 28 listopada. _ Spodziewamy się, że w obecnym naborze wpłynie ok. 12 tys. wniosków i w przyszłym roku możemy usunąć kolejne 18-20 tys. ton azbestu _ - powiedział PAP dyrektor biura projektu usuwania azbestu w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie Grzegorz Taradyś.

Prowadzony nabór wniosków jest już czwartym i ostatnim w pilotażowym programie usuwania i utylizacji azbestu na Lubelszczyźnie finansowanym w ramach Polsko - Szwajcarskiego Programu Współpracy. _ - Trwają rozmowy na temat przedłużenia działania programu. Nie jesteśmy bez szans _ - dodał Taradyś.

Program prowadzony od 2012 r. w Lubelskiem cieszy się rosnącą popularnością. W pierwszym naborze wpłynęło nieco ponad tysiąc wniosków, w drugim było ich ponad 3,6 tys., a w trzecim prawie 8 tys. Łącznie usunięto dotychczas prawie 29 tys. ton azbestu.

Ponad 90 proc. wnioskodawców to właściciele prywatnych posesji na terenach wiejskich. Mogą oni ubiegać się o bezpłatne usunięcie azbestowych dachów i utylizację tych odpadów, natomiast koszt położenia nowego dachu muszą sfinansować sami.

W wielu przypadkach konieczność poniesienia tych wydatków była barierą w skorzystaniu z programu. Samorząd województwa zaprosił do współpracy banki spółdzielcze na terenie Lubelszczyzny - kilka z nich zaoferowało preferencyjne kredyty dla beneficjentów programu usuwania azbestu.

Rodziny znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji materialnej i społecznej mogą się ubiegać o wsparcie na zakup blachy na nowy dach. Taradyś powiedział, że z takiej pomocy skorzystało już 19 rodzin z pięciu gmin, a w programie przewidziane jest wsparcie dla ok. 400 rodzin.

O dotację z Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy na usuwanie azbestu mogą się też ubiegać samorządy czy spółdzielnie mieszkaniowe, ale jednostki te muszą pokrywać część kosztów tego przedsięwzięcia.

Program usuwania i utylizacji azbestu na Lubelszczyźnie ma potrwać do czerwca 2016 r. Łączna wartość całego projektu to ponad 45 mln zł, z czego 85 proc. to środki pochodzące ze Szwajcarii, a pozostałe 15 proc. z budżetu województwa lubelskiego. Program zakłada usunięcie i utylizację ok. 45 tys. ton wyrobów azbestowych. _ - Dzięki środkom zaoszczędzonym po przetargach ostateczna ilość usuniętego azbestu może być większa _ - zaznaczył Taradyś.

Przeprowadzona w 2009 r. inwentaryzacja wyrobów azbestowych wykazała, że na terenie województwa lubelskiego jest ich około 800 tys. ton. Przeważająca ilość - 98 proc. - znajduje się na prywatnych posesjach, głównie na terenach wiejskich. Według obowiązującego prawa od 2004 r. demontażem wyrobów azbestowych, ich usuwaniem i utylizacją mogą się zajmować tylko wyspecjalizowane firmy.

Czytaj więcej w Money.pl
Walka z cyberprzestępczością. Nowe prawo Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawy o ratyfikacji przez Polskę konwencji Rady Europy o cyberprzestępczości.
Będzie zamieszanie w internetowym handlu Według najnowszego badania, tylko 1 na 10 sklepów internetowych wprowadził zmiany, które wymusza nowe prawo o e-handlu. Co gorsza, niemal 45 proc. twierdzi, że nie zaczęło jeszcze żadnych przygotowań, mimo że wdrożenie większości wymaganych zmian zajmie dużo czasu. Jeśli sklepy nie zdążą przed 25 grudnia, czekają na nie kary grzywny do 5 000 zł, zgodnie ze znowelizowanym kodeksem wykroczeń. Dodatkowo, UOKiK może nałożyć na nie karę o równowartości 10 proc. przychodów za zeszły rok.
Kodeks pracy do zmiany. Zobacz propozycje Nowe prawo przewiduje, że w Kodeksie pracy utrzymane będą trzy rodzaje umów o pracę tzn. umowy o pracę na okres próbny, na czas określony oraz na czas nieokreślony.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)