Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa śmieciowa się sprawdziła?

0
Podziel się:

Resort środowiska uruchomił specjalny adres mailowy, na który właściciele nieruchomości bądź przedstawiciele gmin mogą zgłaszać uwagi i propozycje zmian do ustawy śmieciowej.

Ustawa śmieciowa się sprawdziła?
(Jacek Dominski/REPORTER)
bEEMEzsl

Projekt nowych przepisów ma być znany wiosną 2014 roku.

Konsultacje są prowadzone w związku z powołaniem przez ministra środowiska Macieja Grabowskiego zespołu ds. wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na jego czele ma stanąć b. szef resortu Andrzej Kraszewski.

Uwagi i propozycje zmian co do funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami w gminach można zgłaszać na adres: odpady@mos.gov.pl. Do przesłania swoich uwag zachęcani są mieszkańcy, właściciele nieruchomości, gminy wdrażające ustawę i przedsiębiorcy zajmujący się gospodarką odpadową.

bEEMEzsn

Jak zapewnia MŚ, uwagi będą gromadzone i publikowane na stronie www.naszesmieci.pl i przekazane do rozpatrzenia zespołowi ds. wdrażania ustawy. Zespół ma zidentyfikować mankamenty ustawy śmieciowej i w ciągu 5 miesięcy przygotować propozycje zmian przepisów. W zespole mają się znaleźć przedstawiciele małych i dużych gmin, eksperci, przedsiębiorcy zajmujący się gospodarką odpadową, jak i przedstawiciele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Minister środowiska ocenił wcześniej, że ustawa śmieciowa nie będzie wymagała zasadniczych korekt. Podkreślił, że główne założenie, czyli przekazanie kontroli nad gospodarką odpadami w ręce gmin, jest właściwe.

Pod koniec listopada Trybunał Konstytucyjny orzekł, że trzeba będzie poprawić przepis ustawy śmieciowej dotyczący ustalania stawek za odbiór śmieci. Chodzi o ustalenie maksymalnego pułapu opłat, jakie mogą być pobierane od mieszkańców. Sędziowie TK przyznali, że wskazanie maksymalnej opłaty w ustawie było utrudnione, stąd Trybunał na zmianę przepisów dał 18 miesięcy. W tym samym wyroku TK nie podważył idei przetargów śmieciowych.

Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski poinformował także, że w resorcie przygotowywane są przepisy dotyczące uproszczenia procedury składania deklaracji śmieciowych, jak i bardziej precyzyjnego wskazania właścicieli nieruchomości, na co wskazują wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

bEEMEzst

Od 1 lipca, zgodnie z tzw. ustawą śmieciową, obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi przejęły gminy. Samorządy miały 1,5 roku na przygotowanie się do nowego systemu - na przeprowadzenie przetargów na odbiór śmieci, wprowadzenie nowych opłat śmieciowych, zebranie deklaracji od właścicieli nieruchomości.

Czytaj więcej w Money.pl
Ustawa śmieciowa do poprawki. Powstanie specjalny zespół Pierwszych efektów prac możemy się spodziewać po 5 miesiącach od zebrania ekspertów.
Ustawa śmieciowa nie wszędzie funkcjonuje - _ 17 gmin bojkotuje przepisy, natomiast liczba samorządów, gdzie jeszcze trwają przetargi cały czas się zmniejsza _ - mówi wiceminister środowiska.
Ustawa śmieciowa jednak się sprawdza? Minister środowiska Marcin Korolec ocenił przygotowanie się do wdrożenia tzw. ustawy śmieciowej województw.
bEEMEzsO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)