Notowania

Przejdź na
ustawa śmieciowa
05.03.2013 17:36

Ustawa śmieciowa. Ruch Palikota krytykuje

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach stawki za wywóz śmieci są ustalane autonomicznie przez gminy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan BIELECKI/East News)

Ruch Palikota skrytykował tzw. ustawę śmieciową. Politycy Ruchu zapowiadają rozmowy z mieszkańcami nt. ustawy oraz wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. _ Rząd przy okazji usuwania śmieci chce wyczyścić nasze kieszenie _ - powiedział Janusz Palikot.

Obowiązująca od 2012 r. tzw. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach stawki za wywóz śmieci są ustalane autonomicznie przez gminy.

Palikot oświadczył na konferencji prasowej, że RP nie może zgodzić się na to, że _ rząd przy okazji usuwania śmieci chce wyczyścić nasze kieszenie _. _ Będziemy odwiedzali spółdzielnie, gromadzili mieszkańców, zbierali podpisy i wywoływali całkowitą, absolutną niezgodę na ten sposób prowadzenia polityki śmieciowej _ - zapowiedział.

Przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski powiedział, że chodzi o zbieranie podpisów pod organizowaną wspólnie z Ruchem akcją _ Precz z ustawą śmieciową w tym wykonaniu _. Przekonywał, że ustawa powoduje, że dodatkowe koszty wywozu śmieci mają zapłacić przede wszystkim mieszkańcy budynków wielorodzinnych. _ - Po raz kolejny próbuje się stworzyć takie prawo, że biedni będą dopłacać do bogatszych _ - ocenił.

Wtórował mu rzecznik RP Andrzej Rozenek, który podkreślił, że nie ma żadnego uzasadnienia dla podwyżek cen za wywóz śmieci, o czym - jak mówił - zdecydowała po wejściu w życie ustawy większość samorządów. Według Rozenka _ mamy do czynienia z brutalnym atakiem na nasze portfele _.

Jerzy Jankowski z Krajowej Rady Spółdzielczej powtórzył, że spółdzielcy planują zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego tzw. ustawę śmieciową. Argumentował m.in., że opłata za śmieci ma charakter daniny publicznej, więc jest podatkiem. - _ A w związku z tym jego wysokość powinna być określona w ustawie _ - podkreślił.

Palikot, pytany czy RP wesprze wniosek podpisami posłów, powiedział: _ Wniosek zostanie przygotowany wspólnie oczywiście z naszymi partnerami, będziemy starali namówić się odpowiednią liczbę posłów do podpisania _. Zgodnie z konstytucją wniosek do TK może złożyć m.in. grupa 50 posłów. Klub Ruchu Palikota liczy 41 posłów.

Palikot poinformował też, że RP razem z Unią Pracy, SdPl, Unią Lewicy i Racją Polskiej Lewicy utworzyły zespoły mające zająć się m.in. polityką mieszkaniową, bezrobociem, polityką społeczną. Zapowiedział, że na początku kwietnia te partie przedstawią wspólne stanowisko w tych sprawach.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: ustawa śmieciowa, ustawa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz