Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa śmieciowa do zmiany. Nie przeszła

0
Podziel się:

Za uchwałą ws. wniesienia do Sejmu projektu nowelizacji opowiedziało się 92 senatorów.

Ustawa śmieciowa do zmiany. Nie przeszła
(senat.gov.pl)

Senatorowie zdecydowali, że zgłoszą do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, który daje samorządom więcej swobody w kwestii gospodarowania odpadami.

Dotychczas to właściciele nieruchomości decydowali, który przedsiębiorca odbierał od nich śmieci. W myśl nowych przepisów - które weszły w życie 1 stycznia 2012 - wybór takiej spółki należy tylko i wyłącznie do gminy; w drodze przetargu będzie ona wybierać jeden podmiot świadczący usługi na całym jej terenie, a w przypadku większych gmin - na określonym obszarze. Te nowe przepisy przygotowanej przez resort środowiska nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, są szeroko krytykowane przez samorządowców mających czas do połowy 2013 r. na wprowadzenie nowych rozwiązań

Projekt senatorów - jak wyjaśniała w środę w Senacie przewodnicząca komisji środowiska Jadwiga Rotnicka (PO) - ma na celu wprowadzenie rozwiązań umożliwiających gminom _ racjonalną i elastyczną _ politykę w zakresie ustalania opłat za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i gospodarowania tymi odpadami.

Projekt przewiduje - mówiła senator PO - że politykę ustalania opłat za gospodarowanie odpadami będzie mogła ustalać gmina w sposób elastyczny, uwzględniający swoje specyficzne potrzeby.

Senatorowie proponują m.in. zmianę ustawy w taki sposób, aby umożliwić gminom wybór różnych metod ustalania opłat dla poszczególnych części obszaru gmin, np. części wyposażonej w wodociągi - według zużycia wody, natomiast co do pozostałego obszaru - według innej metody.

Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na wybór jednolitej metody na całym obszarze gminy. Uregulowanie takie spotkało się z krytyką ze strony samorządów, które zarzucają, że jest ono mało elastyczne.

Ponadto zgodnie z projektem senackim wyposażenie posesji w pojemniki nie musi być obowiązkiem jej właściciela - jak to jest obecnie - ale może zostać scedowane przez gminę na firmę odbierającą odpady. Jak zaznaczono w uzasadnieniu do projektu, ta zmiana będzie dodatkowym bodźcem zachęcającym mieszkańców do selektywnego zbierania odpadów.

Projekt wprowadza ponadto możliwość wyposażania nieruchomości w pojemniki sfinansowane przez gminę z opłat pobranych za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Senacki projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie 14 dni po uchwaleniu, a samorządy będą mieć trzy miesiące na dostosowanie się do jej zapisów.

Inicjatywa przygotowania projektu noweli ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach zrodziła się podczas senackich prac nad uchwaloną w listopadzie przez Sejm ustawą o odpadach. Wprowadza ona unijne unormowania dotyczące gospodarki odpadami, m.in. w zakresie składowania odpadów czy termicznego ich przekształcania.

W czasie prac nad nią senatorowie z komisji środowiska oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej zgłaszali liczne uwagi i propozycje, które dotyczyły głównie art. 206 dotyczącego utrzymania porządku i czystości w gminach.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz po zapoznaniu się ze sprawozdaniem komisji ocenił jednak, że zbyt mocno ingerują one w uchwaloną przez Sejm ustawę. Senatorowie przygotowali wobec tego odrębny projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie, która zawiera proponowane przez nich zmiany.

W środowym głosowaniu senatorowie wprowadzili do projektu m.in. poprawkę stanowiącą, że podjęte na podstawie dotychczasowych przepisów uchwały rad gmin m.in. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i ustalenia stawki takiej opłaty zachowują moc do czasu podjęcia uchwał na podstawie nowych przepisów zawartych w projektowanej ustawie.

Za uchwałą ws. wniesienia do Sejmu projektu nowelizacji opowiedziało się w środowym głosowaniu 92 senatorów.

Czytaj więcej w Money.pl
To koniec monopolu Poczty Polskiej. Od 2013 Senat przyjął ustawę bez żadnych poprawek. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta.
Firmy ostrzegają. Może upaść 2 tys. z nich W przyszłym roku zapłacimy więcej za śmieci - oceniają przedstawiciele prywatnych firm wywożących odpady.
Już po rozprawie dotyczącej janosikowego Trybunał Konstytucyjny nie rozstrzygnął dzisiaj konstytucyjności zasad pobierania tzw. janosikowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)