Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ustawa śmieciowa
03.06.2013 13:45

Ustawa śmieciowa budzi kontrowersje. Zarządcy się buntują

Z kolei w Wałbrzychu do magistratu wpłynęło ponad 8700 deklaracji od mieszkańców i zarządców budynków. To 75 proc. liczby oczekiwanych deklaracji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Traczyk/East News)

We Wrocławiu do końca maja zebrano niewiele ponad tysiąc deklaracji śmieciowych. Niektórzy zarządcy nieruchomości mają wątpliwości, czy jest to ich obowiązkiem i sugerują, że nie będą tego robić. Gmina Wrocław grozi sankcjami prawnymi.

Jak poinformowała Julia Wach z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, zarządcy, którzy nie złożą deklaracji w terminie, będą podlegać karom administracyjnym. _ Złożenie deklaracji jest ich obowiązkiem. Właściciel mieszkania w budynku, który ma zarządcę, nie jest uprawniony do samodzielnego składania deklaracji _ - dodała Wach.

Do spółki Ekosystem, którą wyznaczono do zebrania deklaracji z całego Wrocławia, dotychczas wpłynęło jedynie ponad tysiąc dokumentów. To niewiele, bo spodziewanych jest około 70 tysięcy deklaracji. Termin składania deklaracji upływa 30 czerwca, a rozpoczął się 15 maja. Pracownicy tej firmy będą weryfikować informacje zawarte w tych dokumentach na podstawie bazy danych urzędu miejskiego. Jeśli okaże się, że ktoś podał nieprawdziwe dane, to gmina będzie wydawać decyzje administracyjne w sprawie wysokości opłaty.

_ Zarządcy się buntują, bo nie chcą brać odpowiedzialności za to, co znajdzie się w deklaracji. Nie mają przecież możliwości weryfikowania tych danych _ - powiedział PAP Mirosław Lach, szef rady nadzorczej spółdzielni mieszkaniowej Wrocław-Południe i jednocześnie przewodniczący Ruchu Społecznego Obrońców Mieszkańców.

Z dotąd zebranych deklaracji wynika, że 80 procent mieszkańców Wrocławia chce segregować odpady. Ma to znaczenie dla wysokości opłat. We Wrocławiu przyjęto bowiem tzw. mieszany system opłat za śmieci, który przewiduje opłatę 85 groszy za metr kwadratowy lokalu, gdy odpady będą segregowane. Natomiast stawka za odpady niesegregowane wynosi 1,27 zł od metra kwadratowego mieszkania.

Można płacić również stawkę od osoby, gdy na jednego lokatora przypada powierzchnia lokalu większa niż 27 metrów kw. Wynosi ona odpowiednio 19 zł (za segregowanie) i 28,50 zł za odpady zmieszane. To ceny dla mieszkańców bloków i kamienic wielorodzinnych.

W przypadku domków jednorodzinnych i budynków do czterech mieszkań stawki wynoszą odpowiednio 95 groszy za m kw. (segregacja) i 1,42 zł (odpady zmieszane). Opłata od osoby, gdy na jednego mieszkańca przypada więcej niż 27 metrów kwadratowych lokalu, wyniesie 22 zł lub 33 zł.

Dotychczasowe opłaty za śmieci we Wrocławiu są dla właścicieli mieszkań naliczane od liczby lokatorów. Płaci się 16 zł od osoby, a od lipca będzie 19 zł od osoby (śmieci segregowane). W domach jednorodzinnych opłatę nalicza się obecnie od dostarczanych pojemników. Taki podstawowy na 120 litrów kosztuje 68 zł. Jeśli od 1 lipca zgłosi się 3 osoby zamieszkałe w domu, to opłata będzie porównywalna, bo ustalono kwotę 22 zł od osoby za śmieci segregowane.

Z kolei w Wałbrzychu (Dolnośląskie) do magistratu wpłynęło ponad 8700 deklaracji od mieszkańców i zarządców budynków. To 75 proc. liczby oczekiwanych deklaracji. _ W 80 proc. przypadków zadeklarowano segregację śmieci _ - powiedziała rzeczniczka prezydenta Wałbrzycha Anna Żabska.

Wałbrzyszanie od 1 lipca zapłacą za wywóz śmieci 12 zł od osoby, jeżeli nie zdecydują się na segregację kwota ta wzrośnie do 20 zł. Termin składania deklaracji w tym mieście upłynął 30 kwietnia, jednak jak zaznaczyła Żabska, deklaracje wprowadzane są nadal do systemu i do czasu zakończenia tej operacji mieszkańcy mogą uzupełniać dokumenty.

_ Po wprowadzeniu do systemu wszystkich deklaracji, tym którzy ich nie złożyli administracyjnie zostanie naliczona wyższa stawka, czyli 20 zł od osoby _ - dodała Żabska.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy zdezorientowani. Czas ucieka Składanie tzw. deklaracji śmieciowych, niezbędnych do ustalenia wysokości opłat za odbiór śmieci, idzie bardzo opornie.
Alarm na Dolny Śląsku. Możliwa powódź W całym regionie mamy przekroczonych 17 stanów alarmowych i 16 ostrzegawczych.
Wielkie niejasności w ustawie śmieciowej Nie jest jasne, jak wywóz odpadów ma wyglądać w przypadku osób prowadzących jednoosobowe firmy i mieszkających w miejscu pracy.
Tagi: ustawa śmieciowa, wrocław, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz