Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa śmieciowa. Białystok nakłada kary na firmy

0
Podziel się:

Blisko 500 tysięcy złotych kar naliczyły dotychczas władze Białegostoku firmom od 1 lipca wywożącym śmieci z terenu miasta.

Ustawa śmieciowa. Białystok nakłada kary na firmy
(Wojciech Traczyk/East News)
bEJUKpqt

Firmy do końca października mają czas na poprawę jakości świadczenia swoich usług - poinformowały władze miasta.

Od 1 lipca tego roku, od kiedy obowiązuje tzw. ustawa śmieciowa, w Białymstoku wywozem śmieci z sześciu sektorów, na które zostało podzielone miasto, zajmują się trzy firmy: Czyścioch, Astwa i MPO. W poniedziałek władze miasta i komunalnej spółki Lech, odpowiedzialnej za wdrożenie nowego systemu gospodarki odpadami w Białymstoku, spotkały się z przedstawicielami tych firm. Jak poinformowała w komunikacie rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk, celem spotkania była analiza bieżącej sytuacji związanej z odbiorem odpadów w mieście.

Z danych Urzędu Miejskiego w Białymstoku wynika, że mieszkańcy zgłosili dotąd łącznie ponad 12 tys. uwag do działań firm wywożących śmieci. Zastrzeżenia białostoczan dotyczą przede wszystkim nieterminowego odbioru odpadów, braku pojemników i worków na szkło (firmy odbierające zobowiązane są do ich dostarczania na własny koszt - PAP), przepełnienia pojemników. Mirończuk poinformowała, że dotychczas na wszystkich wykonawców nałożono 483 tys. zł kar.

bEJUKpqv

Zdaniem władz miasta, firmy _ wciąż nie realizują swoich zadań zgodnie z zawartymi umowami i oczekiwaniami białostoczan _. Dlatego też prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zobowiązał wszystkie firmy do podjęcia działań, których rezultatem ma być _ zdecydowana poprawa jakości świadczonych usług _.

Mirończuk dodała, że efekty tych działań powinny być zauważalne do końca października. W przeciwnym razie - jak napisała w komunikacie - wobec wykonawców wyciągnięte zostaną konsekwencje, włącznie z odstąpieniem od umów dotyczących odbioru odpadów w poszczególnych sektorach.

Już wcześniej, na samym początku działania nowej ustawy, władze miasta nie były zadowolone ze świadczenia usług przez firmy. Chodziło wtedy o niedostarczanie pojemników na odpady, pojemników i worków na szkło, a także nieodbieranie odpadów komunalnych zgodnie z harmonogramem. Ostatecznie miasto rozwiązało umowę z firmą Czyścioch na jeden z obsługiwanych przez nią sektorów.

Czytaj więcej w Money.pl
Przetargi śmieciowe w sądzie. Jutro wyrok Zarówno Byś, jak i Remondis uważają, że Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaniżyło cenę i nie gwarantuje właściwego zagospodarowania odpadów.
Opłaty za śmieci będą w tym mieście niższe O około 11-12 proc. niższe niż planowano będą w Białymstoku opłaty za śmieci od 1 lipca - zdecydowali dzisiaj białostoccy radni. Poparli propozycję zgłoszoną przez prezydenta miasta w tej sprawie.
Wielkie niejasności w ustawie śmieciowej Nie jest jasne, jak wywóz odpadów ma wyglądać w przypadku osób prowadzących jednoosobowe firmy i mieszkających w miejscu pracy.
bEJUKpqW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)