Notowania

wiadomości
16.07.2014 06:25

Ustawa przeciw daniom z mikrofalówki przyjęta

To pierwsza tego typu ustawa w Europie. Dotyczy ona restauracji, barów szybkiej obsługi, a także stoisk z jedzeniem i cateringu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kzenon/iStockphoto)

We Francji weszła w życie ustawa zobowiązująca restauracje do informowania, które z serwowanych dań są naprawdę przygotowywane na miejscu, a nie pochodzą z dostaw hurtowych. Przygotowane na miejscu będą oznaczone specjalnym znakiem.

Znak - patelnia z przykrywką w kształcie dachu - nazywa się _ fait maison _ (fr. zrobione na miejscu). Brak znaku będzie dla klienta informacją, że dana pozycja z menu jest najprawdopodobniej gotowym, podgrzewanym daniem.

To pierwsza tego typu ustawa w Europie. Dotyczy ona restauracji, barów szybkiej obsługi, a także stoisk z jedzeniem i cateringu. Rząd ma nadzieję, że zachęci ona restauratorów do przygotowywania dań od zera, a tym samym poprawi się wizerunek francuskiej gastronomii. Zwolennicy przepisów mają także nadzieję, że w ich wyniku powstaną nowe miejsca pracy.

W zeszłym roku, po stworzeniu projektu ustawy, federacja restauratorów Synhorcat przeprowadziła sondaż, w którym 31 proc. restauratorów przyznało, że przynajmniej niektóre z potraw w ich lokalach to dania gotowe. Dwie trzecie z nich uznało, że gdyby musieli ujawniać prawdę o tych daniach, to zdecydowaliby się na przygotowywanie ich na miejscu.

Krytycy uważają, że nowe przepisy są niejasne, nie spełnią więc podstawowej funkcji, czyli nie zapewnią klientom jasnej informacji o tym, w jaki sposób zostały przygotowane konkretne potrawy.

Zgodnie z przepisami, znakiem _ fait maison _ mogą zostać oznaczone dania, które zostały przygotowane w całości na miejscu ze składników, które nie były wcześniej poddawane znacznej obróbce. Wolno jednak używać na przykład produktów mrożonych, pakowanych próżniowo, krojonych lub wędzonych, ale już nie mrożonych frytek. W określonych przypadkach restauracja może serwować danie wraz z niektórymi produktami gotowymi do spożycia, pod warunkiem wskazania marki bądź nazwy producenta.

Francuski związek restauratorów i hotelarzy UMIH uważa, że znak _ fait maison _ tylko częściowo odpowiada potrzebom klientów, którym należą się lepsze informacje. Oceniają jednak, że nowa ustawa jest pierwszym krokiem w stronę promowania umiejętności francuskich kucharzy.

W najbliższych dniach restauratorzy otrzymają szczegółowe informacje dotyczące tego, jakie dania mogą być oznaczone jako _ fait maison _. Kontrole rozpoczną się 15 stycznia 2015 roku. Za podanie nieprawdziwej informacji grozić będzie grzywna.

Czytaj więcej w Money.pl
Tam prezydent obiecuje obniżkę podatków Potwierdził też, że już od tego roku zaczną się obniżki, które sprawią, że 2 mln osób zapłacą mniejsze podatki, a 1 mln w ogóle nie będzie musiał płacić podatku dochodowego.
Kto interesuje się polskim Internetem? Stany Zjednoczone, Niemcy i Wielka Brytania to kraje, z których pochodzi największy ruch zagraniczny w polskiej sieci - wynika z najnowszych danych firmy Gemius.
Francja świętuje rocznicę wybuchu wojny Francja zaprosiła wszystkie kraje, których żołnierze walczyli w tamtej wojnie - byłych sojuszników i byłych wrogów, podkreślając, że rocznicowe obchody są symbolem pokoju.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz