Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa oświatowa nie zabrania prowadzenia zajęć dodatkowych

0
Podziel się

Minister edukacji podkreśla, że ważne jest, aby zajęcia przedszkolne, które są zajęciami rozwijającymi umiejętności dzieci, przygotowującymi je do edukacji szkolnej, ale również rozwijającymi talenty i zdolności, były prowadzone na najwyższym poziomie.

Ustawa oświatowa nie zabrania prowadzenia zajęć dodatkowych
(Reporter)
bEqnxoth

Nie jest prawdą, że ustawa zabrania prowadzenia zajęć dodatkowych w przedszkolach, ustawa daje samorządom dodatkowe środki na rozwój edukacji przedszkolnej - powiedziała w Katowicach minister edukacji Krystyna Szumilas.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty (tzw. ustawy przedszkolnej) od 1 września opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin - wynosi nie więcej niż złotówkę. Pięć godzin bezpłatnej opieki to czas przeznaczony właśnie na realizację podstawy programowej. W ostatnich dniach w mediach pokazały się informacje, że samorządy nie będą w ramach dodatkowych godzin opieki nad dziećmi organizować dodatkowych płatnych zajęć takich jak np. nauka angielskiego, rytmika, karate, warsztaty ceramiczne czy teatralne. Wywołało to sprzeciw wielu rodziców.

W piątek do sprawy odniósł się premier Donald Tusk wyjaśniając, że przedszkolaki mają zapewnione wszystkie niezbędne zajęcia. W poniedziałek konferencję prasową poświęconą zajęciom dodatkowym zorganizowano w Katowicach. Wzięła w niej udział m.in. minister edukacji Krystyna Szumilas.

bEqnxotj

_ - Nie jest prawdą, że ustawa zabrania prowadzenia zajęć dodatkowych, ustawa daje samorządom dodatkowe środki na rozwój edukacji przedszkolnej _ - mówiła Szumilas, podkreślając, że ważne jest, aby te zajęcia przedszkolne, które są zajęciami rozwijającymi umiejętności dzieci, przygotowującymi je do edukacji szkolnej, ale również rozwijającymi talenty i zdolności, _ były prowadzone na najwyższym poziomie _, by _ odpowiadały na potrzeby dzieci _.

Powiedziała, że z budżetu państwa w tym roku na edukację przedszkolną przeznaczono 504 mln zł. Dodała, że _ te środki zostały już podzielone między gminy _, a gminy otrzymują na każdego przedszkolaka w tym roku 414 zł. Poinformowała także, że z tych 504 mln zł, na rozwój wychowania przedszkolnego przeznaczono 332 mln zł. Są to pieniądze na tworzenie nowych miejsc w przedszkolach, na podnoszenie jakości oferty przedszkolnej, jak również na zajęcia dodatkowe.

Dotacja obejmuje również 171,2 mln zł na rekompensatę wpływów do gmin z tytułu zmniejszonych opłat wnoszonych przez rodziców.

Szefowa resortu oświaty dodała, że od września tego roku dyrektorzy przedszkoli mogą powierzyć prowadzenie takich zajęć nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu zgodnie z ich kompetencjami, a zdaniem Szumilas przedszkola posiadają _ bardzo dobrze wykształconą kadrę _. Podczas konferencji powiedziała także, że do prowadzenia zajęć, które nie mieszczą się w nowej podstawie programowej (np. język obcy), przedszkola mogą zatrudnić nowych nauczycieli posiadających odpowiednie kompetencje; mają również możliwość podpisania umowy z firmą zewnętrzną na prowadzenie takich zajęć.

bEqnxotp

Szumilas zaznaczyła, że te zmiany są bardzo ważne, bo nie każdego rodzica stać na opłacenie dodatkowych zajęć _ poza tymi środkami, które już i tak muszą wydać na edukację przedszkolną _. _ Ten model finansowania zajęć dodatkowych z budżetu przedszkola gwarantuje, że wszystkie dzieci w tych zajęciach dodatkowych będą mogły uczestniczyć _ - mówiła szefowa resortu oświaty.

W konferencji uczestniczyli również przedstawiciele kilku samorządów. MEN poinformowało, że część samorządów zadeklarowała, że udzieli wsparcia przedszkolom w zakresie organizacji i finansowania zajęć dodatkowych. Wśród nich MEN wymienia m.in. Warszawę.

Szumilas poinformowała również, że zobowiązała kuratorów oświaty, by ponownie spotkali się z dyrektorami przedszkoli w celu przeanalizowania ustawy, żeby _ dyrektorzy przedszkoli również interpretowali dobrze prawo i dobrze to prawo przekazywali rodzicom _.

Czytaj więcej w Money.pl
Dziecko ze szkoły do przedszkola? To możliwe - _ Nie ma przepisów, które utrudniałyby rodzicom cofnięcie ich dzieci do grupy rówieśniczej _ - przekonuje minister edukacji Krystyna Szumilas.
Co z dotacjami do przedszkoli? Jest decyzja Od września 2013 r. edukacja przedszkola będzie dotowana z budżetu państwa - zdecydował Sejm nowelizując ustawę o systemie oświaty.
Odpowiedź MEN na wyrok Trybunału Trybunał orzekł, że przepisy o naborze do publicznych przedszkoli i szkół są niekonstytucyjne i dał 12 miesięcy na usunięcie wad prawnych.
bEqnxotK
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)