Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o związkach partnerskich dzieli posłów PO

0
Podziel się:

Większość posłów z klubu PO opowiadała się za skierowaniem do komisji wszystkich trzech projektów ustaw o związkach partnerskich.

Ustawa o związkach partnerskich dzieli posłów PO
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Większość posłów z klubu PO opowiadała się za skierowaniem do komisji wszystkich trzech projektów ustaw o związkach partnerskich - poinformowały źródła. Poseł PO Jacek Żalek deklaruje natomiast, że zagłosuje przeciwko - jak mówi - _ paramałżeństwom _.

We wtorek wieczorem o związkach partnerskich dyskutował klub PO. Według źródeł PAP, posłowie którzy zabierali głos w dyskusji opowiadali się w zdecydowanej większości za skierowaniem do dalszych prac wszystkich trzech projektów - autorstwa SLD, Ruchu Palikota oraz własnego przygotowanego przez posła Artura Dunina.

_ - Do tego, aby pracować nad wszystkimi projektami przekonywała m.in. marszałek Ewa Kopacz. I tak nasz projekt będzie tym wiodącym, bo mamy większość w Sejmie _ - powiedział rozmówca z klubu PO.

Jednak część polityków PO jest przeciwnych tym projektom. _ - Te trzy projekty są w zasadzie tożsame, różnią się jedynie szczegółami. Jest wiele opinii, które wskazują na ich sprzeczność z polskim porządkiem prawnym _ - powiedział Jacek Żalek, przedstawiciel konserwatywnego skrzydła w PO.

_ - Robimy precedens, tworzymy związek paramałżeński z określonymi prawami. Sądy będą mogły rozszerzać te prawa opierając się na tym, że ustawodawca zdecydował, iż wprowadza instytucję "obok małżeństwa". Już teraz mówi się o związkach partnerskich jako o "drugiej formie rodziny". Konsekwencją takiego "rozszczelnienia" definicji małżeństwa może być - tak jak to się stało w innych krajach - wprowadzenie adopcji dzieci _ - powiedział Żalek. Jak ocenił, w jego ślady w głosowaniu może pójść od 40 do 80 parlamentarzystów PO.

Sejm w czwartek ma zająć się trzema projektami ustaw dotyczącymi związków partnerskich.

Szef klubu PO Rafał Grupiński jeszcze przed posiedzeniem klubu powiedział, że władze klubu będą rekomendowały poparcie projektu autorstwa posła Dunina, tzn. skierowanie go do prac komisyjnych. _ - Co do pozostałych dwóch projektów - jeśli będą wnioski o odrzucenie - mając swój projekt, będziemy raczej przeciwko innym projektom _ - mówił.

PiS i SP zapowiedziały już, że złożą wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu wszystkich trzech projektów ustaw o związkach partnerskich (klubów PO, SLD i Ruchu Palikota), bo - w ocenie PiS i SP - projekty te naruszają konstytucję.

Autor projektu PO, Artur Dunin chce przekonywać klubowych kolegów, aby zagłosowali za przekazaniem do dalszych prac w komisji wszystkich trzech projektów o związkach partnerskich. - _ Uważam, że powinniśmy pracować nad wszystkimi projektami, nie robić takiego wyłomu, że nasz jest lepszy od Ruchu Palikota czy SLD. Nad wszystkimi warto się pochylić i porozmawiać o nich merytorycznie _ - powiedział Dunin jeszcze przed posiedzeniem klubu PO.

Grupiński przyznał, że partyjnych konserwatystów trudno będzie przekonać. Ocenił jednak, że projekt Dunina jest _ wstrzemięźliwy _ w stosunku do pozostałych. _ - Jednak podejrzewam, że pewna grupa posłów konserwatywnych i tak będzie przeciwna temu projektowi. Mają do tego prawo, zgodnie z naszą zasadą, że w kwestiach światopoglądowych nie wprowadzamy dyscypliny _ - zaznaczył szef klubu PO.

Partyjni konserwatyści deklarują, że dysponują około 40-50 głosami. Gdyby rzeczywiście tylu posłów PO chciało zagłosować przeciwko projektowi własnego klubu, to - aby go uratować - Platforma potrzebowałaby głosów opozycji, czyli SLD i Ruchu Palikota. _ Pytanie, czy zdecydują się zagłosować za projektem Dunina, jeśli my nie obronimy ich projektów _ - przyznał polityk PO z władz klubu.

Wszystkie projekty - PO, SLD, RP - dają możliwość zawarcia związku parom hetero- i homoseksualnym; żaden nie pozwala na adopcję dzieci.

Według projektu PO, autorstwa posła Dunina, umowę związku partnerskiego można będzie zawrzeć przed notariuszem albo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Projekty RP i SLD przewidują, że związek zostanie zawarty, gdy dwie osoby jednocześnie złożą przed kierownikiem USC stosowne oświadczenia.

Projekt RP przewiduje, że partnerzy mają w związku równe prawa i obowiązki oraz udzielają sobie _ wzajemnej pomocy i wsparcia, a także dbają o utrzymanie więzi pożycia _. Według projektu SLD wzajemne prawa lub zobowiązania o charakterze majątkowym lub osobistym partnerzy określaliby w zawieranej w formie aktu notarialnego umowie związku partnerskiego. Byłaby ona przedkładana w USC i zaczynała obowiązywać w chwili zawarcia związku. Projekt daje partnerom także możliwość przyjęcia nazwiska jednego z nich lub połączenia ich dotychczasowych nazwisk.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą nagany dla Biedronia. Oskarżał o plagiat Biedroń oskarżył Artura Dunina (PO) o kradzież projektu ustawy o związkach partnerskich. Dunin zaprzecza, a PO zarzuca Biedroniowi, iż zaognia konflikt wokół związków partnerskich.
Związki partnerskie według PO. Jest decyzja Klub PO zajmie się projektem na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wakacjach, czyli pod koniec sierpnia.
Wielka awantura w Sejmie? Wszystko przez... Sejm zajmie się projektami dotyczącymi związków partnerskich, złożonymi przez PO, Ruch Palikota i SLD. Wszystkie dają możliwość zawarcia związku parom hetero- i homoseksualnym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)