Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rafał grupiński
09.05.2013 17:37

Ustawa o związkach partnerskich. Co z projektem rządu?

Klub PO przedstawi jeden projekt ustawy w sprawie związków partnerskich - powiedział Rafał Grupiński. Ale nie będzie miał poparcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)

Klub PO przedstawi jeden projekt ustawy w sprawie związków partnerskich - powiedział szef klubu PO Rafał Grupiński. - _ Nie poprzemy rozwiązań niezgodnych z konstytucją - deklaruje z kolei konserwatywny poseł PO Jacek Żalek. _

_ - Jeśli chodzi o projekt dotyczący związków partnerskich, rzeczywiście będzie on niedługo gotowy. Jesteśmy w tej chwili w sytuacji przejmowania go przez władze klubu od zespołu, który go przygotowywał _ - powiedział Grupiński, pytany o efekty środowego spotkania z Donaldem Tuskiem.

Jak podkreślił, cały czas jest aktualna różnica zdań z grupą konserwatywnych posłów. _ - Natomiast jest decyzja - i także wczoraj o tym rozmawialiśmy - że tak jak na początku mówiliśmy z panem premierem, jednym głosem będzie przedstawiony jeden projekt przez klub parlamentarny _ - zadeklarował szef klubu PO.

Najprawdopodobniej jutro do przewodniczącego klubu Platformy trafi projekt przygotowany przez Artura Dunina we współpracy z Jerzym Kozdroniem. Obaj brali udział w pracach klubowego zespołu, który miał uzgodnić kompromisowe rozwiązanie ws. związków nieformalnych. Próba dojścia do porozumienia zakończyła się jednak fiaskiem.

Projekt ustawy o umowie partnerskiej autorstwa Dunina daje partnerom możliwość ustalenia wspólnoty majątkowej, dziedziczenia po sobie oraz ustalenia obowiązku alimentacyjnego. Umowa taka byłaby zawierana przed notariuszem.

Jak wynika z nieoficjalnych źródeł, premier poinformował posłów, iż rozmawiał o tej sprawie z konstytucjonalistami, którzy zgodnie stwierdzili, że zawieranie tej umowy przed notariuszem nie będzie rozwiązaniem niezgodnym z konstytucją.

Z kolei Jarosław Gowin uważany za nieformalnego przywódcę grupy konserwatywnej w PO powiedział w RMF FM, że premier obiecał, iż w sytuacji braku porozumienia z klubu wyjdą dwa projekty dotyczące związków nieformalnych. - _ Mamy obietnicę premiera, że jeśli nie dojdziemy do porozumienia, będą dwa projekty dotyczące związków partnerskich _ - mówił Gowin pytany spotkanie w KPRM.

Przedstawiciel skrzydła konserwatywnego w PO Jacek Żalek powiedział, że posłowie konserwatywni nie poprą projektu, który byłby niekonstytucyjny._ - Dopiero jutro będziemy wiedzieli, jakie zmiany zostały wprowadzone do projektu Dunina. Ten projekt jest dziurawy, próbuje się teraz pozaszywać te ewidentne dziury _ - ocenił poseł.

_ - Jeśli miałoby się okazać, że główną dokonaną zmianą jest usunięcie zapisu o zawieraniu tzw. umów partnerskich przed urzędem stanu cywilnego, to oznaczałoby, iż co do istoty projekt nie został zmodyfikowany _ - podkreślił Żalek. Jak dodał, konserwatywni posłowie PO sprzeciwiają się _ instytucjonalizacji związków partnerskich _, czyli _ tworzeniu paramałżeństw _ poprzez przeniesienie w drodze ustawy uprawnień przynależnych do tej pory małżeństwom.

Żalek nie przesądził, czy konserwatyści złożą własny projekt ustawy dotyczącej związków nieformalnych.

Kompromisowy projekt miał wypracować działający od kilku miesięcy wewnątrzpartyjny zespół PO, złożony zarówno z przedstawicieli frakcji konserwatywnej, jak i liberalnej; jednak pracujący w nim politycy PO nie zdołali dojść do porozumienia.

Czytaj więcej w Money.pl
"Związki partnerskie to nie wrota piekielne" Poseł liczy na merytoryczną dyskusję w tej sprawie i skierowanie projektu PO do prac w komisji.
Przełom w sprawie związków partnerskich? Parlamentarny zespół klubu PO pracuje w Sejmie nad projektem. Propozycja będzie gotowa...
Wrócą związki partnerskie? Oni mają plan Poseł PO Jacek Żalek poinformował, że prowadzi konsultacje prawne i polityczne w sprawie własnego projektu ustawy dotyczącej związków pozamałżeńskich.
Tagi: rafał grupiński, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, prawo rodzinne, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz