Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o "zagranicznych agentach". Rosja skarży się w Strasburgu

0
Podziel się:

11 rosyjskich organizacji pozarządowych (NGO) skierowało do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skargę na ustawę, która zmusza je do rejestrowania się jako "zagraniczni agenci".

Ustawa o "zagranicznych agentach". Rosja skarży się w Strasburgu
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

11 rosyjskich organizacji pozarządowych (NGO) skierowało do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skargę na ustawę, która zmusza je do rejestrowania się jako _ zagraniczni agenci _, co, ich zdaniem, narusza prawo - pisze dziennik _ Kommiersant _.

Według składających skargę ustawa narusza ich prawo do wolności zgromadzeń i wolności słowa, narusza europejską konwencję obrony praw człowieka. Adwokaci uważają, że Trybunał w Strasburgu może nie przyjąć skargi, bowiem ustawa nie została zaskarżona w Sądzie Najwyższym Federacji Rosyjskiej.

Wśród 11 organizacji, które skarżą się w Strasburgu, znalazły się Memoriał, Moskiewska Grupa Helsińska, Komitet przeciwko torturom stowarzyszenie Gołos. Krytykują założenia ustawy, nakazującej finansowanym z zagranicy organizacjom pozarządowym, które uczestniczą w _ działalności politycznej _, rejestrowanie się jako _ zagraniczni agenci _. Jeśli organizacja odmówi zarejestrowania się, Ministerstwo Sprawiedliwości może zastosować wobec niej sankcje z zakazem działalności i ściganiem sądownym jej kierownictwa włącznie.

Obrońcy praw człowieka piszą do Strasburga, że ustawa narusza cały szereg paragrafów europejskiej konwencji praw człowieka i jest sprzeczna z innymi dokumentami dotyczącymi organizacji pozarządowych i praw człowieka.

Przedstawiciel władz organizacji Memoriał Oleg Orłow powiedział dziennikowi _ Kommiersant _, że pewną grupę organizacji w Rosji próbuje się - strasząc represjami - zmusić do przylepienia samym sobie etykietki _ zagranicznych agentów _.

_ - W naszym kraju to piętnujące określenie, które większości społeczeństwa kojarzy się ze szpiegostwem, a nawet ze zdradą ojczyzny _ - powiedział Orłow.

Zdaniem mediów nowe przepisy dotyczące konieczności rejestracji obejmują ponad 100 organizacji pozarządowych, w tym Moskiewską Grupę Helsińską, Ruch Praw Człowieka i stowarzyszenie Gołos, czyli organizacje, które były wśród najgłośniejszych krytyków przebiegu zeszłorocznych wyborów parlamentarnych i tegorocznych wyborów prezydenckich w Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska wyda prokuratora Rosji? Jest decyzja Były rosyjski prokurator Aleksander Ignatienko rano opuścił tarnowski zakład karny w specjalnym transporcie do Warszawy i wkrótce zostanie wydany stronie rosyjskiej w trybie ekstradycji.
Rosja weźmie się za pijanych pasażerów Przygotowanie projektu ustawy zajmie co najmniej pół roku.
Wino z Gruzji wróci do sklepów. Po 7 latach Gruzińskie wina i wody mineralne, których wwóz do Rosji od 2006 roku był zabroniony, wiosną tego roku mogą powrócić na rosyjski rynek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)