Notowania

ustawa o weteranach
29.03.2012 17:20

Ustawa o weteranach wejdzie w życie. "To powinność"

Ustawa o weteranach, która wchodzi w życie 30 marca, była oczekiwana od prawie 60 lat - powiedział dziś były szef MON, senator PO Bogdan Klich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Ustawa o weteranach, która wchodzi w życie 30 marca, była oczekiwana od prawie 60 lat - powiedział dziś były szef MON, senator PO Bogdan Klich. Jak zaznaczył, przyjęcie ustawy było powinnością polskiego państwa.*

W piątek wchodzi w życie ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, przyznająca osobom, które służyły na misjach zagranicznych, m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

_ - Ta ustawa była oczekiwana przez środowisko wojskowe, ale nie tylko, bo także przez funkcjonariuszy, pracowników cywilnych od prawie 60 lat _ - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie Klich.

Zaznaczył, że Polska od połowy lat 50., uczestniczy w różnego rodzaju misjach pokojowych. _ Ale jakoś żaden rząd nie pomyślał, że państwo polskie ma zobowiązania wobec tych, którzy nadstawiają karku za bezpieczeństwo naszego kraju _ - stwierdził.

_ - Platforma Obywatelska wyszła z założenia, że trzeba upamiętniać uczestników naszych misji, trzeba wmurowywać tablice, budować pomniki. Ale najważniejsze jest wypełnienie luki i stworzenie pakietu świadczeń w stosunku do żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy w tych misjach uczestniczyli - to jest powinność państwa polskiego _ - ocenił senator PO.

Jak podkreślił, ustawę o weteranach należy traktować jako powinność w stosunku do żołnierzy oraz funkcjonariuszy, którzy uczestniczyli w misjach zagranicznych. _ Ustawa sankcjonuje statut weterana i przyznaje pewne świadczenia o charakterze honorowym i materialnym _ - dodał.

Klich zaznaczył, że dzięki ustawie poszkodowani na misjach zagranicznych będą mogli korzystać z szerokiego pakietu świadczeń. _ Będą mieli w pierwszej kolejności dostęp do opieki medycznej, dostęp do zatrudnienia w instytucjach i jednostkach wojskowych. Będzie im przysługiwał zasiłek w przypadku, gdyby gwałtownie pogorszyła im się sytuacja materialna _ - wyliczał.

Klich przypomniał, że 29 maja będzie obchodzony Dzień Weterana Misji. Podkreślił, że dzień ten ma symbolizować zaangażowanie naszego wojska oraz funkcjonariuszy, którzy uczestniczyli w misjach zagranicznych.

Posłanka PO Jadwiga Zakrzewska zaznaczyła, że ustawa nie budzi żadnych kontrowersji i za jej uchwaleniem w Sejmie głosowali wszyscy posłowie. Przypomniała, że w zeszłym roku zainicjowano powstanie w Lądku Zdroju Domu Weterana.

Ustawa, uchwalona w sierpniu 2011 r., wskazuje dwie grupy - weteranów i weteranów poszkodowanych. Weteranom i weteranom poszkodowanym, a także ich najbliższym, ustawa daje prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej poza kolejnością w placówkach podległych np. MON i MSW. Każdy weteran będzie też mógł zostać umieszczony w Domu Weterana w Lądku Zdroju.

Weteranom poszkodowanym przysługuje pomoc finansowa na naukę od etapu szkoły ponadgimnazjalnej (w przypadku żołnierzy) lub studiów (pozostali weterani). Rocznie na ten cel będzie można otrzymać maksymalnie czterokrotność najniższej emerytury (ta wynosi obecnie ok. 800 zł). Pomoc będzie musiała zostać zwrócona, jeśli weteran nie ukończy nauki.

Weteranom poszkodowanym, którzy otrzymują rentę inwalidzką, ustawa przyznaje ulgi na przejazdy komunikacją miejską (50 proc.) oraz koleją i autobusami (37 proc.). Poszkodowani weterani żołnierze i funkcjonariusze ABW i AW, a także wszyscy weterani z wojska i tych służb, którzy skończyli 65 lat, będą mogli otrzymać zapomogi.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t87237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tarcza;rakietowa;niezagrozona;z;wizami;nic;nowego,233,0,1036521.html) Tarcza rakietowa - tak. Wizy - bez zmian Tarcza powstanie zgodnie z planem, ale przełomu z wizami nie należy się spodziewać - uważa były minister obrony Bogdan Klich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t201236.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prezes;pis;donosi;na;szefa;prokuratury;wojskowej,205,0,1005261.html) Prezes PiS donosi na szefa prokuratury Jego zdaniem, to co zrobił generał Krzysztof Parulski w sprawie śledztwa smoleńskiego to przestępstwo. W sprawę zamieszani są czołowi politycy PO.
Tagi: ustawa o weteranach, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz