Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o usługach płatniczych. Prezydent podpisał

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która reguluje kwestie związane z pieniądzem elektronicznym i instytucjami pieniądza elektronicznego.

Ustawa o usługach płatniczych. Prezydent podpisał
(flyfloor/iStockphoto)

Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która reguluje kwestie związane z pieniądzem elektronicznym i instytucjami pieniądza elektronicznego - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

_ - Podstawowym celem przedłożonej nowelizacji jest wprowadzenie do ustawy o usługach płatniczych unormowań w zakresie wydawania, wykupu i dystrybucji pieniądza elektronicznego oraz tworzenia, organizacji i działalności instytucji pieniądza elektronicznego, a także nadzoru nad tymi instytucjami _ - napisano w komunikacie.

Zaznaczono, że ustawa wiąże się z dostosowaniem polskiego prawa do dyrektywy Unii Europejskiej. _ - Zasadniczym celem wskazanej dyrektywy jest usunięcie barier wejścia zainteresowanym podmiotom na rynek pieniądza elektronicznego oraz ułatwienie podejmowania i prowadzenia działalności w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego _ - wyjaśniono.

Dodano, że zmiany mają zapewnić równe warunki konkurencji dla wszystkich dostawców usług płatniczych. Kancelaria prezydenta wskazała, że nowelizując ustawę o usługach płatniczych uchylono ustawę o elektronicznych instrumentach płatniczych. Dzięki temu przepisy dotyczące wydawania i rozliczania pieniądza elektronicznego, a także wydawania instrumentu płatniczego oraz usług z tym związanych zawarto w jednym akcie prawnym.

Wskazano, że konieczna była także zmiana ustaw podatkowych, prawa bankowego, prawa rynku finansowego, a także prawa karnego i gospodarczego.

Ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących wydawania przez krajowe instytucje płatnicze pieniądza elektronicznego w ograniczonym zakresie, które wchodzą w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Liczba oszustw na kartach spadła o 5,8 proc. W sumie w 2011 roku dokonano oszustw na kwotę 1,16 mld euro, co oznacza spadek o 5,8 proc. w porównaniu z rokiem 2010.
Niższe opłaty za transakcje kartami płatniczymi? Na zmianach zyskają konsumenci. Sprawdź, kiedy będą mogli to odczuć.
Poczta Polska wyemituje karty płatnicze? Nowe przepisy przewidują m.in. zmiany dotyczące wydawania, wykupu i dystrybucji pieniądza elektronicznego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)