Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa o urzędzie ministra obrony narodowej jest niekonstytucyjna?

0
Podziel się:

Projekt nowelizacji ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej, który ma zmienić system dowodzenia armią, jest niekonstytucyjny - uważają posłowie SLD Stanisław Wziątek i Zbyszek Zaborowski.

Ustawa o urzędzie ministra obrony narodowej jest niekonstytucyjna?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEKoUwvF

Projekt nowelizacji ustawy o urzędzie ministra obrony narodowej, który ma zmienić system dowodzenia armią, jest niekonstytucyjny - uważają posłowie SLD Stanisław Wziątek i Zbyszek Zaborowski. Zapowiedzieli wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Rządowym projektem zmian w ustawie o urzędzie ministra obrony Sejm zajmie się dzisiaj wieczorem. Projekt przewiduje ujednolicenie struktur na czas wojny i pokoju. Zgodnie z planowaną reformą zamiast funkcjonujących obecnie siedmiu najwyższych dowództw i inspektoratów mają funkcjonować cztery organy centralne.

Wśród nich mają być dwa dowództwa: dowództwo generalne, w którego skład wejdą inspektoraty sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych, ma odpowiadać za bieżące utrzymanie i przygotowania wojsk do użycia; z kolei dowództwo operacyjne ma odpowiadać za samo użycie wojska w misjach zagranicznych, w razie kryzysu lub wojny. Oba dowództwa mają kierować formacjami różnych rodzajów sił zbrojnych.

bEKoUwvH

Zaborowski ocenił na dzisiejszej konferencji pasowej w Sejmie, że rząd proponuje w projekcie niekonstytucyjne rozwiązania. Jak zaznaczył, art. 34 konstytucji, który dotyczy zwierzchnictwa prezydenta nad siłami zbrojnymi, stanowi, że prezydent mianuje szefa sztabu generalnego i dowódców sił zbrojnych.

_ - Konstytucja jasno mówi: prezydent RP mianuje szefa sztabu generalnego i dowódców sił zbrojnych na czas określony. A więc nie ma pojęcia dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, nie ma pojęcia dowódcy operacyjnego sił zbrojnych. Są dowódcy rodzajów sił zbrojnych. Taka jest polska tradycja i tej tradycji trzeba się trzymać _ - przekonywał poseł Sojuszu.

Podkreślił, że jeśli rząd chce robić _ rewolucję konstytucyjną _, to powinien przedstawić propozycję zmian w konstytucji, a nie _ falandyzować prawo podstawowego aktu prawnego _. Jego zdaniem pomysł, by dowodzić marynarką wojenną z Warszawy, jest _ absurdalny _. _ Następnym pomysłem może być przesunięcie floty. Mamy podwyższony stan wody na Wiśle. Być może niektóre, mniejsze okręty mogą dotrzeć do Warszawy _ - ironizował Zaborowski.

Według Stanisława Wziątka propozycje rządu wywołują niepokój w armii. Polityk SLD skrytykował zapis, zgodnie z którym Sztab Generalny ma stać się organem planistyczno-doradczym, a nie dowódczym._ - Pierwszy żołnierz Rzeczypospolitej będzie tylko i wyłącznie organem doradczym i planistycznym przy ministrze obrony narodowej _ - zaznaczył.

bEKoUwvN

_ SLD tego projektu nie poprze i dzisiaj w pierwszym czytaniu złożymy wniosek o jego odrzucenie _ - zapowiedział Wziątek. O tym, że system dowodzenia armią zostanie skonsolidowany, w listopadzie 2011 r. zdecydowali prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk. Projekt założeń do zmian w ustawach, powstały we współpracy z BBN, MON zaprezentowało pod koniec lipca 2012 r.

W grudniu 2012 r. minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak pytany o losy dowództw: Wojsk Specjalnych w Krakowie i Marynarki Wojennej w Gdyni, powiedział, że nie przewiduje przenosin. _ - Nie będziemy się skupiać na tym, aby teraz zapanował jakiś sezon przeprowadzek, ale żeby struktury zaczęły dobrze działać _ - powiedział szef MON.

Czytaj więcej w Money.pl
"Żmudna praca". Minister przekłada plany Ostatnie z zaleceń dotyczy tłumaczenia dokumentacji lotniczej. Jest to żmudna praca, stąd wdrażanie wniosku przeciągnie się na nowy, 2013 rok.
Takiego połączenia w Polsce jeszcze nie było By proces tworzenia nowej agencji mógł się rozpocząć 1 stycznia przyszłego roku, konieczne są zmiany w ustawach.
Czad się wycofuje. To grozi wielkim konfliktem Prezydent Czadu Idriss Deby poinformował, że jego kraj wycofa z Mali swój kontyngent.
bEKoUwwi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)