Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o sądach pod znakiem zapytania. Dziś wyrok Trybunału

0
Podziel się:

- Jesteśmy przygotowani na każdą sytuację - mówi minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Ustawa o sądach pod znakiem zapytania. Dziś wyrok Trybunału
(Piotr Kowalczyk/AGENCJA SE/East News)

Prawie 9 godzin trwała ostatnia rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym dotycząca zakwestionowania ustawy o ustroju sądów powszechnych. Dziś wyrok w pełnym składzie. Chodzi o dużą nowelizację z 2011 roku, która przeniosła wszystkie sprawy administracyjne w sądach z prezesów na dyrektorów.

Na zdjęciu minister sprawiedliwości Marek Biernacki

Skargę wniosła Krajowa Rada Sądownictwa. Argumentowała, że doszło do naruszenia podziału i równowagi pomiędzy władzą wykonawczą i sądowniczą na korzyść władzy wykonawczej.

Krajowa Rada Sądownictwa ma wiele zarzutów, ale ten najpoważniejszy dotyczy przekazania pałeczki kierowania sądami dyrektorom, przy jednoczesnym pozbawieniu uprawnień prezesów. Jej zdaniem to naruszenie równowagi pomiędzy władza wykonawczą a sądowniczą, a na to pozwalać nie wolno.

Ponadto Rada wskazuje, że projekt ustaw został uchwalony z naruszeniem procedury legislacyjnej. Wszystko dlatego, że był rozpatrzony w pierwszym czytaniu nie na forum Sejmu, a na posiedzeniu komisji sprawiedliwości. Być może dlatego minister sprawiedliwości Marek Biernacki mówi tylko tyle:

_ - Jesteśmy przygotowani na każdą sytuację, na każdy wariant. Mamy projekt nowelizacji, przyjmiemy każde orzeczenie trybunału. _

Mimo że przedstawiciel Sejmu podczas ostatniej rozprawy kwestionował naruszenie konstytucji. Przypomniał, że w styczniu 2011 roku zorganizowane zostało wysłuchanie publiczne ws. zmian, w którym wzięli udział posłowie, ale także liczni reprezentanci środowiska sędziowskiego. A co za tym idzie, ustawodawca stoi na stanowisku, że o ograniczeniu dyskusji nad projektem w tym konkretnym przypadku mowy być nie może.

Trybunał wyda wyrok o 10:30.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne dla studentów orzeczenie sędziów Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją zapisy ustawy o szkolnictwie wyższym.
Pakt fiskalny do Trybunału Konstytucyjnego Dokument wymusza większą dyscyplinę w finansach publicznych państw strefy euro, ustanawiając nowe, bardziej automatyczne sankcje.
Prezydent zachęca sędziów do pilnowania... Chciałem państwa zachęcić do pilnowania w sposób szczególny elit publicznych, elit państwowych, społecznych - zwrócił się do 32 nowo nominowanych sędziów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)