Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa o ogródach działkowych. "PO powinna przygotowac projekt"

0
Podziel się:

Premier powiedział dzisiaj, że jest szansa, iż projekt ustawy ratujący ogrody działkowe będzie kompromisowy i satysfakcjonujący wszystkie strony.

Ustawa o ogródach działkowych. "PO powinna przygotowac projekt"
(B.D.'s world/CC/Flickr)

Kwestia uwłaszczenia działkowców powinna zostać rozwiązana w odrębnej ustawie - uważa PSL. Projekt takiej ustawy - według posła PSL Piotra Zgorzelskiego - powinna przygotować PO. To, kto będzie autorem takiego projektu to _ kwestia techniczna _ - odpowiada poseł PO Waldy Dzikowski.

Zgorzelski, który jest szefem sejmowej komisji samorządu, powiedział na konferencji prasowej, że komisje samorządu i infrastruktury mają na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu przyjąć sprawozdanie w sprawie projektu ustawy o ogrodach działkowych.

Podkreślił, że prace nad nową ustawą regulującą zasady funkcjonowania ogrodów działkowych mogą zostać zakończone, jeśli problematykę uwłaszczenia działkowców rozwiąże się odrębną ustawą.

Sejm od kilku miesięcy pracuje nad nowym prawem działkowym, którego poprawienie nakazał w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny - wiodącym projektem jest obywatelski przygotowany przez Polski Związek Działkowców. Termin dany posłom przez TK misja w styczniu 2014 r. W dotychczasowych pracach to właśnie kwestia uwłaszczenia działkowców była jednym z najpoważniejszych problemów.

PO w swojej poprawce do obywatelskiego projektu ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych zaproponowała uwłaszczenie działkowców, których działki są w użytkowaniu wieczystym PZD. Według strony społecznej propozycja PO mogła być niekonstytucyjna, ponieważ dzieli działkowców na bardziej i mniej uprzywilejowanych.

W piątek z przedstawicielami działkowców spotkał się premier Donald Tusk - po spotkaniu ogłoszono, że doszło do kompromisu i kwestia uwłaszczenia uregulowana zostanie w odrębnej ustawie.

Zgorzelski zaznaczył dzisiaj, że część korporacji samorządowych, jak Związek Miast Polskich, zapowiedziało wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku, gdyby w ustawie, nad którą pracuje obecnie Sejm, pozostał zapis dotyczący uwłaszczenia.

Stąd, podkreślił Zgorzelski, aby wypełnić wolę Trybunału i do 21 stycznia skończyć prace nad obecnym projektem, PSL uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest, wyłączenie kwestii uwłaszczenia do odrębnego projektu. - _ Rozpoczęła się walka z czasem. Milionowe rzesze działkowców czekają na decyzje parlamentu _ - dodał poseł PSL.

Zgorzelski ocenił, że projekt, w którym ujęto by kwestię uwłaszczenia działkowców _ mogliby przygotować posłowie Platformy _. Z kolei Dzikowski powiedział, że ustalenie, kto będzie autorem projektu to _ kwestia techniczna _. Jego zdaniem może być on złożony, jako projekt klubowy Platformy. - _ Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie _ - zastrzegł poseł PO.

Premier powiedział dzisiaj, że jest szansa, iż projekt ustawy ratujący ogrody działkowe będzie kompromisowy i satysfakcjonujący wszystkie strony. Podkreślił, że ustalenie, iż kwestia uwłaszczenia rozwiązana zostanie w odrębnych przepisach, zapadło _ ze względu na wątpliwości konstytucyjne i ustrojowe _. Przyznał, że takie rozwiązanie zostało przyjęte również dlatego, by zdążyć z uchwaleniem ustawy w wyznaczonym przez prawo terminie.

W lipcu 2012 r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował niemal połowę przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, w tym m.in. ustawowe podstawy funkcjonowania PZD i jego przywileje. Większość z zakwestionowanych przepisów przestanie obowiązywać po 18 miesiącach od dnia ogłoszenia orzeczenia w Dzienniku Ustaw, czyli 21 stycznia 2014 roku.

W Sejmie od kilku miesięcy trwają prace nad nowymi przepisami, a rozpatrywane są cztery projekty prawa działkowego - obywatelski (autorstwa PZD), PO, PSL oraz Solidarnej Polski - wiodącym w pracach jest projekt obywatelski.

W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. ha. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Manifestuje kilkanaście tysięcy działkowców Protestujący działkowcy trzymają transparenty z napisem Nie stać nas na kurorty i wczasy,
PO domaga się pilnych prac nad tym projektem Posłowie PO zaapelowali do szefa podkomisji Bartosza Kownackiego (PiS) o wznowienie prac nad projektami zmian w ustawie o ogrodach działkowych, tak aby nowe przepisy zostały uchwalone przed końcem roku.
Donald Tusk tworzy Platformę Deweloperską? Projekt PO _ to nic innego jak próba skoku na kasę, na działki, w celu przekształcenia tych obszarów pod inwestycje deweloperskie. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)