Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa o ogrodach działkowych. Działkowcy szykują protesty?

0
Podziel się:

- Zrobimy to czego będą żądać działkowcy. Wciąż mamy nadzieję, że uda się osiągnąć w tej sprawie kompromis - mówi szef Polskiego Związku Działkowców.

Ustawa o ogrodach działkowych. Działkowcy szykują protesty?
(B.D.'s world/CC/Flickr)

Jeżeli zaczniemy się dzielić, to narazimy ogrody działkowe na likwidację - mówił szef Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki podczas Krajowych dni Działkowca, na które do stolicy przybyło kilkuset działaczy. Dodał, że działki nie powinny być miejscem uprawiania polityki.

Szef PZD powiedział, że najważniejsza jest jedność ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. - _ To pozwala nam skutecznie walczyć o nasze prawa. Dokąd mamy swój związek, który pomaga rozwiązywać problemy działkowców, dotąd będziemy mogli walczyć o istnienie i rozwój ogrodów _ - podkreślił.

Kondracki przypomniał, że w Sejmie trwają prace nad nowym prawem działkowym. Część obowiązujących przepisów m.in. rozwiązania określające przywileje PZD, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego, zakwestionował w zeszłym roku Trybunał Konstytucyjny. Zgodnie z wyrokiem stare przepisy przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 roku.

- _ To jest być albo nie być dla nas wszystkich _ - zaznaczył szef PZD. Dodał, że działkowcy do tej pory skutecznie walczyli o swoje prawa. Wskazał na przygotowany przez nich obywatelski projekt ustawy, skierowany do Sejmu. - _ Bronimy praw nabytych działkowców, udało się nam też zwalczyć pogląd, że trzeba zlikwidować PZD _ - powiedział Kondracki na terenie jednego z rodzinnych ogrodów działkowych na Bemowie.

Dla poparcia obywatelskiego projektu ustawy działkowcy zrzeszeni w PZD w maju i w czerwcu przeprowadzili liczne pikiety i manifestacje. Spotkali się m.in. z premierem Donaldem Tuskiem, który obiecał współpracę w pracy nad nowymi rozwiązaniami prawnymi w sprawie działek.

Kondracki pytany, czy związek planuje w najbliższym czasie podobne protesty powiedział, że będzie to uzależnione od tego czy propozycje działkowców będą brane pod uwagę w pracach sejmowych. - _ Decyzji w tej sprawie nie ma, ale zrobimy to czego będą żądać działkowcy. Wciąż mamy nadzieję, że uda się osiągnąć w tej sprawie kompromis _ - dodał.

Podczas zakończonego w tym tygodniu posiedzenia niższej izby parlamentu, posłowie zdecydowali o ponownym przesłaniu do podkomisji nadzwyczajnej obywatelskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych; było to spowodowane licznymi uwagami strony społecznej oraz rządowej.

Uwagi strony rządowej m.in. dotyczyły przepisu pozwalającego uwłaszczać działkowców. Wskazano, że w przyjętej formie (poprawka PO) może być on sprzeczny z konstytucją. Zapis mówi, że jeżeli nieruchomość, na której znajduje się działka, stanowi własność stowarzyszenia ogrodowego albo została mu oddana w użytkowanie wieczyste, to na pisemny wniosek działkowca stowarzyszenie takie w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania wniosku ustanawia nieodpłatnie na jego rzecz prawo własności albo prawo użytkowania wieczystego.

Pierwotnie propozycja działkowców zakładała, że na pisemny wniosek działkowca, stowarzyszenie ogrodowe ustanowi na jego rzecz bezterminowe prawo użytkowania działki w drodze aktu notarialnego.

Według autorów projektu obywatelskiego, regulacje w tej sprawie powinny znaleźć się w osobnym projekcie. Wskazują oni, że np. przyznanie działkowcom prawa użytkowania wieczystego czy własności wymaga wprowadzenia przepisów ograniczających nieograniczony obrót tymi prawami. Zdaniem strony społecznej taki nieograniczony obrót może doprowadzić do tego, że ogrody działkowe przestaną pełnić swoją funkcję. Wskazali również, że poprawka PO może być niekonstytucyjna, ponieważ będzie naruszała prawo własności gmin do terenów, na których znajdują się ogrody działkowe.

W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. hektarów. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

Czytaj więcej w Money.pl
Co dalej z ogródkami działkowymi w Polsce? Posłowie połączonych komisji infrastruktury i samorządu zdecydowali o ponownym przesłaniu do podkomisji nadzwyczajnej obywatelskiego projektu ustawy o ogrodach działkowych.
Premier zdecyduje o przyszłości działkowców Projekt obywatelski dotyczący ogrodów działkowych może być wiodącym podczas sejmowych prac nad nowymi przepisami - powiedział Donald Tusk
Blisko milion osób broni ogródków działkowych Projekt zapewnia działkowcom prawo do gruntów, czego nie daje im konkurencyjna ustawa przygotowywana przez Platformę Obywatelską.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)