Notowania

homoseksualizm
17.05.2013 19:00

Ustawa o małżeństwach homoseksualnych zgodna z konstytucją

Francuski Trybunał Konstytucyjny ogłosił dzisiaj, że przyjęta przez parlament ustawa zezwalająca na małżeństwa homoseksualne i adoptowanie dzieci przez pary tej samej płci jest zgodna z konstytucją.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Brazil2/iStockphoto)

Francuski Trybunał Konstytucyjny ogłosił dzisiaj, że przyjęta przez parlament ustawa zezwalająca na małżeństwa homoseksualne i adoptowanie dzieci przez pary tej samej płci jest zgodna z konstytucją.

Trybunał orzekł, że małżeństwa homoseksualne _ nie są sprzeczne z żadną zasadą konstytucji _. Choć prawo francuskie przed 1946 rokiem i później, aż do czasów obecnych, _ określało małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, to ta reguła nie dotyczy ani praw i wolności podstawowych, ani suwerenności narodowej, ani organizacji władz _, nie należy więc do zasad podstawowych - orzekł trybunał.

O rozpatrzenie zgodności ustawy z konstytucją Francji i prawem międzynarodowym zwrócili się do trybunału posłowie prawicowej opozycji. Decyzja pozytywna oznacza, że ustawa wejdzie w życie po podpisaniu jej przez prezydenta Francois Hollande'a.

Budząca sprzeciw Kościoła katolickiego i prawicy ustawa nie tylko umożliwia zawieranie cywilnych związków małżeńskich przez osoby homoseksualne, ale także - co wywoływało główne kontrowersje - pozwala na adoptowanie dzieci na identycznych zasadach, jak w wypadku par heteroseksualnych. Ustawa nie pozwala natomiast na korzystanie przez pary tej samej płci z metod medycznie wspomaganego rozrodu, jak technika in vitro czy sztuczne zapłodnienie. Prawo do tego przysługiwać będzie, jak do tej pory, tylko związkom heteroseksualnym.

Sondaże wskazują, że większość Francuzów popiera małżeństwa par tej samej płci - w badaniu z końca stycznia poparło je 63 proc. Natomiast w sprawie adopcji dzieci przez małżeństwa tej samej płci opinia publiczna była już bardzo podzielona: 49 proc. było za, a przeciwko - 51 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Przeciwnicy gejów. Senat jest z nimi? W poprzednich protestach brało udział około 300 tysięcy osób.
Moskwa nie chce gejów. Przez patriotyzm Około 150 aktywistów broniących praw osób homoseksualnych przeprowadziło dzisiaj w Sankt Petersburgu demonstrację z okazji międzynarodowego dnia walki z homofobią.
W Gruzji nie ma miejsca dla homoseksualistów Policja, nie chcąc dopuścić do zaatakowania homoseksualistów, wywiozła ich autobusami poza centrum miasta.
Tagi: homoseksualizm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz