Notowania

bronisław komorowski
17.07.2014 20:32

Ustawa o kierujących pojazdami. Trybunał Konstytucyjny odrzucił wniosek PiS

Grupa posłów kwestionowała część zapisów ze stycznia 2011 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(36clicks/iStockphoto)

Trybunał umorzył postępowanie w sprawie większości zarzutów z powodu błędów we wniosku posłów PiS. Za zgodne z konstytucją uznał rozporządzenie dotyczące egzaminowania osób ubiegających się o kierowanie pojazdami.

Grupa posłów PiS wskazywała we wniosku, że w ustawie o kierujących pojazdami ze stycznia 2011 r. znalazły się zapisy, które prowadzą m.in. do nieuzasadnionego ograniczenia wolności działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia szkolenia kierowców. W ich ocenie w nieuzasadniony sposób uprzywilejowują one osoby prowadzące ośrodek szkolenia kierowców spełniający dodatkowe wymagania, oraz którym przyznano wyłączne uprawnienia w zakresie prowadzenia określonego rodzaju szkoleń.

Sędziowie uznali jednak, że zgodnie z ustawą o Trybunale Konstytucyjnym muszą umorzyć większość zarzutów, ze względu na niedopuszczalność wydania wyroku. Jak mówił sprawozdawca składu orzekającego sędzia Wojciech Hermeliński, posłowie wnioskodawcy m.in. nie przedstawili uzasadnienia ani dowodów na niekonstytucyjność części skarżonych przepisów.

_ - Wnioskodawcy wskazali wprawdzie skarżone przepisy, ale w uzasadnieniu wniosku nie przedstawili argumentacji, która wskazywałaby, w jaki sposób prawa czy wolności wynikające z konstytucji zostały naruszone przez zaskarżone przepisy ustawy _ - mówił sędzia.

Według TK posłowie popełnili też błąd we wniosku o zbadanie dwóch rozporządzeń do ustawy o kierujących pojazdami. _ - Z załączonej do wniosku listy posłów, którzy go popierali, wynikało, że intencją wnioskodawców było spowodowanie kontroli przez TK ustawy o kierujących pojazdami i rozporządzenia ws. egzaminowania osób ubiegających się o kierowanie pojazdami - mówił Hermeliński. _

_ - W tym nadpisanym nad tabelą fragmencie nie ma niestety zaznaczonego drugiego rozporządzenia ws. szkolenia. Być może wynikało to z niedopatrzenia, ale TK swoją decyzją nie może rozszerzać woli wnioskodawców. Jest to niedopuszczalne i z powodu braku prawidłowo sformułowanego wniosku jedynym wyjściem było umorzenie w tym zakresie postępowania _ - wskazał Hermeliński.

Jedyną kwestią, którą rozpoznał TK, było rozporządzenie dotyczące egzaminowania osób ubiegających się o kierowanie pojazdami. W ocenie sędziów przepisy te są zgodne z konstytucją.

Poseł PiS Jerzy Materna, który uczestniczył w dzisiejszym posiedzeniu TK, powiedział PAP po ogłoszeniu wyroku, że choć okazał się niekorzystny, to spowodował, że o sytuacji ośrodków szkolenia kierowców zaczęło się mówić, a to też sukces. _ Na pierwszy rzut oka przegraliśmy i to dość poważnie. Z drugiej jednak strony wydarzyło się też wiele pozytywnych rzeczy _ - mówił.

Dodał, że ustawa o kierujących pojazdami od 2011 r. była znowelizowana już 10 razy i udało się nieco poprawić jej zapisy. Wskazał tu m.in. ostatnią nowelę, którą w wczoraj podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Nowela ta odnosi się do zasad przeprowadzania egzaminu państwowego służącego sprawdzeniu kwalifikacji osób ubiegających się o przyznanie uprawnień do kierowania pojazdami. _ - Ustawa ma na celu uregulowanie szeregu zagadnień związanych z funkcjonowaniem systemu uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, a przede wszystkim wskazanie ministra właściwego do spraw transportu jako sprawującego merytoryczny nadzór nad jakością pytań egzaminacyjnych używanych podczas części teoretycznej egzaminu państwowego _ - napisano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta.

_ - Reguluje także kwestie dotyczące wymogów stawianych instruktorom i wykładowcom prowadzącym zajęcia teoretyczne podczas szkoleń kandydatów na kierowców. Przepisy analizowanej ustawy mają służyć swego rodzaju reformie dotychczasowych regulacji _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl
Polacy przestali ufać ministrowi Sikorskiemu W badaniu CBOS sprzed miesiąca zaufanie do Sikorskiego deklarowało 50 proc. badanych, co dawało szefowi MSZ drugie miejsce w rankingu, za prezydentem, ale przed premierem. Dziś ufa mu 35 proc. badanych.
Reklamy już niedługo znikną z budynków? Ustawa reguluje takie sprawy jak: umieszczanie reklam w przestrzeni publicznej, czy weryfikacja istniejących parków krajobrazowych.
Reforma Gowina do kosza. Resort się wycofuje Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która umożliwia przywrócenie kilkudziesięciu z 79 małych sądów rejonowych zniesionych półtora roku temu.
Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz