Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa o IPN zmieniona, teraz kolej na prezydenta

0
Podziel się

Parlament zmienił zasady wyboru władz IPN i poszerzył dostęp do jego akt.

Ustawa o IPN zmieniona, teraz kolej na prezydenta
(Gewitterkind/iStockphoto)
bEpXDvZx

Senat nie wprowadził żadnych poprawek do nowelizacji ustawy o IPN autorstwa PO, która zmienia zasady wyboru władz IPN i poszerza dostęp do jego akt.

W głosowaniu, krótko przed północą, najpierw odrzucono wniosek PiS o odrzucenie nowelizacji. Zaraz potem za wnioskiem PO, by przyjąć ją bez poprawek, zagłosowało 46 senatorów, przeciw było 36, a wstrzymał się 1.

Wobec tego nie głosowano żadnych poprawek zgłoszonych przez senacką komisję. Wnosiła ona m.in. o odebranie środowiskom naukowym, sędziowskim i prokuratorskim prawa do wyłaniania kandydatów na członków nowej Rady IPN; o skreślenie zapisu dającego prawo dostępu oficerom i tajnym współpracownikom służb PRL do akt przez nich wytworzonych; była też przeciw udostępnianiu obywatelom oryginałów akt IPN.

bEpXDvZz

Teraz nowelizacja trafi do prezydentaLecha Kaczyńskiego, który może ją podpisać, zawetować lub zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego. O tej ostatniej możliwości jako najbardziej prawdopodobnej powiedział zaraz po głosowaniu w Senacie poseł POArkadiusz Rybicki, główny orędownik zmian. Także sen.Zbigniew Romaszewski(niezrz.), który mówił, że nowelizacja jest _ oburzająca _ powiedział PAP, że prezydent powinien ją zaskarżyć jako sprzeczną z Konstytucją.

PiS do końca bronił dotychczasowych regulacji

W ośmiogodzinnej debacie senatorowie PiS mówili, że w nowelizacji chodzi tylko o uniemożliwienie kandydowania Janusza Kurtyki na drugą kadencję i o _ zabetonowanie _ wiedzy o PRL. Senatorowie PO replikowali, że zmiany wzmocnią apolityczność IPN, który PiS traktuje jako _ własną instytucję _, a Kurtyka może startować w konkursie na nowego prezesa.

18 marca Sejm, przy sprzeciwie PiS, przyjął nowelizację. Gdy w grudniu 2009 r. PO złożyła swój projekt, politycy PO mówili, że _ trzeba naprawić tę źle kierowaną przez prezesa Janusza Kurtykę instytucję _, bo IPN _ zaczął mówić podobnym językiem jak PiS _ i mieć _ podobną wizję historii _. PO zapewnia, że nie chce odwoływać Kurtyki przed upływem jego kadencji pod koniec 2010 r. (wybór nowego prezesa odbywałby się już na nowych zasadach). PiS i Kurtyka mówią o próbie _ upolitycznienia _ Instytutu.

bEpXDvZF

IPN na nowych zasadach

bEpXDwaa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)