Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa o internecie w Rosji przyjęta. Mimo protestów

0
Podziel się:

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła w środę
kontrowersyjną nowelizację ustawy o internecie.

Ustawa o internecie w Rosji przyjęta. Mimo protestów
(wagg66/sxc.hu)

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła w środę kontrowersyjną nowelizację ustawy o internecie. Poprawki dotyczą szkodliwych treści w sieci. Zdaniem obrońców wolności słowa mogą doprowadzić do powstania cenzury w całym internecie w Rosji.

Poprawki przeszły w drugim czytaniu większością 441 głosów i w trzecim czytaniu 434 głosami w liczącej 450 miejsc Dumie. Żaden deputowany nie głosował przeciwko.

Teraz nowelizacja musi jeszcze przejść przez izbę wyższą, Radę Federacji, i zostać podpisana przez prezydenta Władimira Putina. W nowelizacji ustawy jest mowa o _ obronie dzieci przed informacją, która może szkodzić ich zdrowiu i rozwojowi _.

Jak precyzuje agencja AFP, ustawa wymierzona jest w strony rozpowszechniające pornografię dziecięcą, promujące zażywanie narkotyków czy zamieszczające porady, w jaki sposób popełnić samobójstwo.

Jednak zdaniem obrońców wolności słowa poprawki w ustawie _ mogą stać się punktem wyjścia dla utworzenia rzeczywistej cenzury w sieci internetowej, tworzenia spisów zabronionych stron, adresów IP i - w następstwie - ich infiltracji _.

_ To represyjna ustawa (...). Najwyraźniej to początek końca internetu _ w Rosji - oświadczył opozycjonista i pisarz Eduard Limonow, cytowany przez agencję Interfax.

Na znak protestu przeciwko nowelizacji ustawy rosyjska Wikipedia przerwała na 24 godziny funkcjonowanie. - _ Wyobraźcie sobie świat bez wolnej wiedzy _ - napisano na stronie ru.wikipedia.org.

Ustawy bronił na spotkaniu z wysokim kierownictwem rządzącej Jednej Rosji premier Dmitrij Miedwiediew. - _ Internet musi być wolny, lecz jego działanie powinno być oparte na pewnych zasadach - _ ocenił szef rosyjskiego rządu. Jak zaznaczył, należy szanować nie tylko _ prawo do informacji _, ale również _ prawo do ochrony przed niebezpiecznymi treściami _.

W Rosji internet, zwłaszcza takie serwisy społecznościowe, jak Facebook czy Twitter, odgrywają pierwszoplanową rolę w rozpowszechnianiu idei opozycji i koordynowaniu jej działań protestacyjnych.

internet
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)