Notowania

cba
23.06.2009 10:10

Ustawa o CBA niezgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny uznał, że niekonstytucyjna jest zawarta w ustawie definicja korupcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

[aktualizacja: 13:27]

Ustawa o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym jest częściowo niezgodna z konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Niekonstytucyjna jest zawarta w art. 1 ustawy definicja korupcji. Jak uznał Trybunał Konstytucyjny, artykuł używa definicji niejasnych i nielogicznych. Definicja korupcji użyta w ustawie jest zbyt szeroka i nie sprzyja odróżnieniu zachowań korupcyjnych od innych przypadków przyjmowania nienależnych korzyści, które na przykład nie wiążą się z wykonywaną przez daną osobę funkcji publicznej czy obowiązków służbowych.

Trybunał zakwestionował też przepisy dotyczące _ danych wrażliwych _ osób trzecich. Centralne Biuro Antykorupcyjne ma też prawo do zbierania wszelkich niezbędnych danych osobowych.

Dane mogą być gromadzone bez wiedzy i zgody osoby, której dotyczą oraz mogą być przetwarzane. Zdaniem wnioskodawców jest to ujęcie zbyt szerokie i nadmiernie ingerujące w sferę prywatności przez co narusza zasadę proporcjonalności.

Rzecznik Centralnego Biura Antykorupcyjnego Temistokles Brodowski jest zadowolony z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jak podkreślił, sędziowie ocenili, że podstawowe przepisy, na podstawie których działa CBA, są zgodne z Konstytucją. A to oznacza, jak dodał rzecznik, że wyrok Trybunału w żaden sposób nie zmienia sposobu funkcjonowania biura.

Temistokles Brodowski podkreślił, że definicja korupcji nie rodzi żadnych skutków prawnych, bo zarzuty nie są stawiane w oparciu o definicję, a o przepisy kodeksu karnego. Poza tym, jak dodał rzecznik, Trybunał nie orzekł, że nie możemy pozyskiwać danych osobowych. _ - Możemy w dalszym ciągu, jeśli ma to związek z realizacją ustawowych działań prowadzonych przez CBA _, tłumaczył Brodowski.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ CBA sprawdza sprawę osób, które wpłaciły pieniądze PO ]( http://news.money.pl/artykul/cba;sprawdza;sprawe;osob;ktore;wplacily;pieniadze;po,243,0,442355.html )
* [ CBA prześwietli Rostowskiego? ]( http://news.money.pl/artykul/cba;przeswietli;rostowskiego,122,0,438394.html )
* [ Kamiński atakuje Piterę. Napisał własny raport ]( http://news.money.pl/artykul/kaminski;atakuje;pitere;napisal;wlasny;raport,103,0,435815.html )
Tagi: cba, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz