Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa metropolitalna czy zmiany w obecnych przepisach?

0
Podziel się:

Bariery ograniczające zdolność do kooperacji samorządów na obszarach metropolitalnych przeanalizują przedstawiciele MAC i samorządów pod koniec września.

Ustawa metropolitalna czy zmiany w obecnych przepisach?
(Agnieszka K. Jurek/East News)
bEKpmDaZ

Bariery ograniczające zdolność do kooperacji samorządów na obszarach metropolitalnych przeanalizują przedstawiciele MAC i samorządów na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu pod koniec września - poinformował dziś w Zabrzu szef resortu Michał Boni.

Samorządowcy m.in. ze Śląska i Zagłębia od lat domagają się uchwalenia ustawy metropolitalnej. W marcu Boni poinformował, że nie będzie ustawy metropolitalnej tylko dla aglomeracji katowickiej, choć projekt takiej ustawy przygotowała śląska PO. W czerwcu resort zapowiedział utworzenie zespołu komisji wspólnej rządu i samorządu, który przygotuje założenia zmian w prawie dotyczącym metropolii. Mają to być jednak zmiany obecnych przepisów, a nie nowa ustawa metropolitalna.

- _ Trzeba szukać rozwiązań, które będą ramowe i elastyczne, które nie będą narzucały jednego modelu, nie będą zaadresowane do jednego miejsca geograficznego w kraju, ale stworzą w różnych miejscach, zależnie od typu aglomeracji, różne narzędzia, które będzie można wybierać i wzmacniać kooperację _ - precyzował szef MAC.

bEKpmDbb

Dopytywany o identyfikację barier w kooperacji samorządów i perspektywy ich usuwania, szef MAC wskazał, że resort _ jest umówiony _ z samorządowcami _ na taką dokładną analizę _. _ - Myślę, że po sezonie letnim, czyli we wrześniu będzie to przedmiotem naszej pracy i dyskusji - w ostatnim tygodniu września, na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Po to, by zbudować te ramowe, elastyczne narzędzia, trzeba powiedzieć, jakie bariery należy eliminować. Ta analiza jest przeprowadzana, tylko chcemy, żeby była wspólnie ustalona _ - wyjaśnił minister.

Boni relacjonował, że oczekiwanym przez samorządy modelem wynikającym z konsultacji resortu jest związek międzygminny lub gminno-powiatowy powoływany do wykonywania jednego lub kilku zadań, tworzony w ramach inicjatywy oddolnej jednostek samorządu terytorialnego. _ _

_ - Docelowo: powiat metropolitalny. To było formułowane - ale po jakiejś fazie przejściowej. Wyraźna była tendencja wskazująca na konieczność konsolidacji terytorialnej i zarządzania obszarem metropolitalnym na poziomie powiatu - powiatu metropolitalnego. Ewaluację tych rozwiązań, a także ich wdrażanie należałoby zaplanować na 5-7 lat, a na razie usunąć bariery ograniczające zdolność do kooperacji _ - mówił Boni.

Boni był dopytywany, czy w kilkuletniej perspektywie wypracowywania docelowych rozwiązań należy spodziewać się np. ustawy wprowadzającej powiat metropolitalny. Odpowiedział, że chodzi przede wszystkim o ciągłe monitorowanie efektów wprowadzania rozwiązań pozwalających zwiększać zdolność i chęć do kooperacji między samorządami.

bEKpmDbh

_ - Nie jestem zwolennikiem narzucania modelu metropolitalnego _ - zaakcentował szef MAC. Jak mówił, choć część osób na Śląsku jest przywiązanych do idei powiatu metropolitalnego, _ pewnie, patrząc na całość kraju, mamy trochę dystansu do rozwiązania tylko dla jednej jego części _.

_ - Należałoby więc pracować nad rozwiązaniami, które będą tworzyły ramy działania i narzędzia do doboru w różnych częściach kraju - zależnie od woli stron _ - ocenił minister. _ Jeżeli w wyniku ugruntowanego już zwyczaju uznamy, że potrzebne są dobre ramy prawne, to wtedy będziemy je budować _ - zapowiedział.

Boni nawiązał też w czwartek do przedstawionego niedawno przez Unię Metropolii Polskich projektu mówiącego o metropolitalnych komisjach wspólnych - z udziałem przedstawicieli strony rządowej. - _ On jest bardzo interesujący, musimy go dokładnie zanalizować _ - zasygnalizował szef MAC.

Do końca maja MAC prowadziło konsultacje w sprawie reformy metropolitalnej. W tzw. zielonej księdze zebrano wnioski samorządów, związków komunalnych, ekspertów, naukowców i organizacji pozarządowych dotyczące pożądanego kształtu metropolii.

bEKpmDbi

Z księgi wynika m.in., że rozwiązania metropolitalne mogłyby pomóc np. w kwestii nadmiernej konkurencji między gminami. Inne dziedziny, dla których wprowadzenie rozwiązań metropolitalnych mogłoby być korzystne, to planowanie przestrzenne, usługi komunalne czy infrastruktura transportowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Boni kończy z "drobnym druczkiem" Zgodnie z projektem Urząd Komunikacji Elektronicznej będzie mógł kontrolować m.in. prędkość dostępu do internetu.
Prezydenci kontra rząd. Nie ma zgody Boni straszy totalnym upadkiem, a samorządowcy odpowiadają: _ Reguła wydatkowa uderza w nasze plany inwestycyjne _.
Rząd ustąpi samorządowcom? Chodzi o długi Przyjęty plan zakłada, że deficyt samorządów nie będzie mógł przekroczyć 10 mld złotych. Resort finansów dopuszcza jednak modyfikacje.
bEKpmDbC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)