Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa medialna nie przejdzie w Senacie?

0
Podziel się:

Premier polecił raz jeszcze przeanalizować projekt.

Ustawa medialna nie przejdzie w Senacie?
(kprm.gov.pl)

Premier Donald Tusk powiedział, że część kontrowersyjnych przepisów ustawy medialnej zostanie być może uchylona w Senacie. Zmiana prawa nakłada pewne obowiązki między innymi na internetowe serwisy i blogi, które będzie trzeba rejestrować w KRRiT i które będą kontrolowane.

Krajowa Izba Gospodarcza alarmowała dziś na konferencji prasowej, że ograniczenie nakładane na internet przez nowelizację ustawy zaszkodzą branży internetowej. Donald Tusk powiedział dziennikarzom, że polecił do jutra jeszcze raz przeanalizować projekt ustawy medialnej.

- _ Co w tej ustawie jest jednoznaczną implementacją prawa europejskiego, a co jest radosną twórczością urzędników. I jeśli nie będzie żadnej ewidentnej europejskiej, albo publicznej potrzeby, żeby przepisy niepokojące obrońców internetu znalazły się w tej ustawie, to będę proponował senatorom, aby je uchylili _ - zadeklarował premier.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI DONALDA TUSKA:

(Źródło: IAR)

Zdaniem Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, nowa ustawa medialna będzie barierą w rozwoju polskiego internetu. Arendarski wylicza, że zmiany wprowadzą na polski rynek internetowy nierówność podmiotów, preferując zagraniczne.

W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji będą musiały rejestrować się także te firmy, które nie są profesjonalnymi podmiotami świadczącymi w internecie usługę VOD. W przypadku firm większych konsekwencją będzie przeprowadzka za granicę, a wielu małych i rozpoczynających działalność przedsiębiorców zmusi to do refleksji, czy w ogóle warto prowadzić działalność gospodarczą.

Według eksperta prawnego Krajowej Izby Gospodarczej, mecenasa Macieja Gawrońskiego, negatywnych według KIG-u dla branży internetowej skutków nadinterpretacji unijnych przepisów dałoby się uniknąć, wprowadzając do ustawy drobne zmiany.

Gawroński proponuje rozwiązać problem tak jak zrobiono to z prasą w internecie w prawie prasowym. Podobnie jak w przypadku usług video na żądanie, tam też istniał kłopot z rozróżnieniem, co prasą nie jest a co jest. Zastosowano tam takie rozwiązanie, że każdy sam powinien się zadeklarować jako prasa i poddać regulacji, tłumaczy Gawroński. Uważa on, że trzeba wprowadzić drobne techniczne zmiany, które wyłączą multimedia spod reżimu konieczności rejestracji w KRRiTV.

Przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej zapowiedzieli na konferencji, że zgłoszą dziś swoje propozycje zmian w ustawie medialnej. Ustawa została już przyjęta przez Sejm, jutro ma być rozpatrywana na posiedzeniu senatu.

kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)