Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ustawa medialna na Węgrzech złagodzona przez Trybunał

0
Podziel się:

Węgierski parlament znowelizował ustawę medialną, zwalniając dziennikarzy z ciążącego na nich dotychczas obowiązku ujawniania źródeł swoich informacji.

Ustawa medialna na Węgrzech złagodzona przez Trybunał
(ec.europa.eu)

Węgierski parlament znowelizował ustawę medialną, zwalniając dziennikarzy z ciążącego na nich dotychczas obowiązku ujawniania źródeł swoich informacji.

Nowelizacji domagał się Trybunał Konstytucyjny, który w grudniu 2011 roku orzekł, że niektóre postanowienia ustawy są sprzeczne z konstytucją. Projekt nowelizacji wniósł Tibor Navracsics, wicepremier oraz minister administracji publicznej i sprawiedliwości w prawicowym rządzie premiera Viktora Orbana (na zdjęciu).

Dziennikarze nie będą już mieli obowiązku ujawniania źródeł swoich informacji chyba, że dotyczyłyby one spraw objętych postępowaniem karnym w związku z poważnymi przestępstwami.

Złagodzone zostały również sprzeczne z konstytucyjną zasadą wolności prasy przepisy dotyczące mediów drukowanych, w tym obowiązek udostępniania Państwowemu Zarządowi Mediów i Komunikacji Informacyjnej (NMHH) wszystkich danych biznesowych.

Za nowelizacją ustawy medialnej głosowało 257 spośród 386 deputowanych. W ramach nowelizacji wprowadzono także zmiany w kodeksie postępowania karnego. Lewicowa opozycja domagała się dalszego złagodzenia ustawy, ale jej wnioski zostały odrzucone.

Obowiązująca od 1 stycznia nowa ustawa medialna była mocno krytykowana na Węgrzech i poza granicami kraju. Zarzuty dotyczyły zwłaszcza utworzenia NMHH, który miał kontrolować przestrzeganie zasady _ politycznego zrównoważenia _ w działalności informacyjnej mediów, stosując w razie potrzeby kary finansowe.

Deputowani zmienili najbardziej kontrowersyjne przepisy, które zakwestionowała w lutym Komisja Europejska, ale musieli się jeszcze uporać z zarzutami węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego; Trybunał zalecił 15 grudnia 2011 roku wprowadzenie kolejnych zmian do 31 maja br.

Minister Navracsics zapewnił, że nowelizacja, o ile podpisze ją prezydent Węgier Janos Ader, wejdzie w życie przed końcem bieżącego miesiąca.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t96058.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/emerytura;na;wegrzech;uzalezniona;od;liczby;dzieci,238,0,1090030.html) Im więcej dzieci, tym wyższa emerytura Założenia rządowej strategii miałyby wejść w życie w roku 2032. Rząd argumentuje, że od dłuższego czasu Węgry borykają się z drastycznym spadkiem populacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t199300.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wegry;wprowadza;podatek;od;rozmow;telefonicznych,56,0,1088568.html) Tu zapłacą podatek od rozmów telefonicznych Parlament Węgier uchwalił dziś ustawę o podatku od rozmów telefonicznych, której projekt przedstawił rząd w ramach swych działań na rzecz zmniejszenia deficytu budżetowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t96059.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/prawo;karne;na;wegrzech;bandyci;nie;pozostana;juz;bezkarni,46,0,1086766.html) Prawo w końcu będzie ostrzejsze dla bandytów Prawo będzie ostrzejsze dla bandytów i łagodniejsze dla ofiar. Napastnika w samoobronie będzie można nawet zabić.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)