Ustawa lustracyjna podpisana

Ustawa lustracyjna podpisana

Fot. PAP/Andrzej Wiktor

Prezydent podpisał ustawę lustracyjną. Zapowiedział jednak, że w ciągu 3 tygodni wniesie nowelizacje tej ustawy.

O 16.00 prezydent zakończył konsultacje rozmową z posłem Prawa i Sprawiedliwości Arkadiuszem Mularczykiem, który pracował nad projektem ustawy w parlamencie.

18 października Sejm zakończył prace nad ustawą "o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944 -1990". Ma ona zastąpić dwie ustawy:Ustawa znosi procedurę lustracyjną, w tym oświadczenia lustracyjne, Sąd Lustracyjny i likwiduje urząd Rzecznika Interesu Publicznego. lustracyjną oraz o Instytucie Pamięci Narodowej.
Ustawa znosi procedurę lustracyjną, w tym oświadczenia lustracyjne, Sąd Lustracyjny i likwiduje urząd Rzecznika Interesu Publicznego.

Odwołania od zaświadczeń IPN o statusie osoby zarejestrowanej w archiwach Instytutu można będzie kierować do wyspecjalizowanych sekcji lustracyjnych, które mają powstać przy wydziałach cywilnych sądów okręgowych.

Zniesiony został nakaz zwalniania z pracy osób, które współpracowały z komunistycznymi służbami specjalnymi. Pracodawca będzie miał teraz taką możliwość. Po wejściu w życie ustawy osoby takie będą miały trzy miesiące na wystąpienie do IPN o zaświadczenie o statusie zarejestrowania w archiwach komunistycznych organów bezpieczeństwa.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie